منو اصلی
صفحه اصلی > سخنرانی ها و نطق های مجلس 
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 940
 بازدید امروز : 16
 کل بازدید : 1769558
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/1094

سخنرانی ها ،نطق ها و تذکرات آیین نامه ای سید هادی حسینی در صحن مجلس

جلسه

تاریخ

متن سخنرانی / نطق

فیلم

12

11/04/1391

سخنرانی در صحن مجلس

آقای رئیس، ما به کسی داریم رأی می دهیم که اصلاً نه او را دیده ایم و نه می شناسیم ، نه می دانیم لکنت زبان دارد یا به راحتی می تواند از حقوق مجموعه کمیسیون دفاع کند ، اینکه دوستان می فرمایند بر اساس چه ماده ای از آئین نامه صحبت کند، بر اساس ماده عقل- بهرحال مجلس باید قوه عاقله داشته باشد، بر اساس تصمیم عقلی، عقل حکم می کند کسی که می خواهیم به او رای بدهیم یک دقیقه حرفش را بشنویم. بیایید اینجا تا چهره زیبایش را ببینم.

 

22

25/05/1391

ارائه نطق در صحن مجلس شورای اسلامی:

بسم الله الرحم الرحیم

انا انزلناه فی لیله القدر و ما ادراک ما لیله القدر

سلام بر خاتم المرسلین حضرت محمد مصطفی (ع) سلام بر امیر المومنین علی (ع) ابر پهلوان تاریخ اسلام و سلام بر ا ولاد و اصحاب طاهرینش

سلام بر ملت بزرگ ایران، سلام بر شهیدان و جانبازان و پاسداران انقلاب اسلامی و ایران عزیز و سلام بر مردم داغدار آذربایجان، آنان که در افطار خونین عصر روز زلزله، با صبر به استقبال مصیبت رفتند و سلام بر ملت بزرگ مازندران، عشایر غیور سوادکوه ، مردان و زنان قائمشهر- جویبار- کیاکلا ارطه- بالا تجن

جا دارد از شما به خاطر اعتماد به این فرزند امام و انقلاب و رهبری عزیز تقدیر و تشکر کنم. «من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق» اعتماد شما به دو جانباز فرزند انقلاب و سرباز ولایت نشان از بزرگی شماست و خداوند عزیز را شاکریم که شما را ولی نعمت ما قرار داد. همکاران عزیز، ما در شرایطی مسئولیت وکالت مردم بزرگ ایران را پذیرفتیم که تکلیف اصلی ما تلاش برای پایداری انقلاب است و طریق آن نیز تلاش برای معاش مردم و توسعه و پیشرفت ایران عزیز است. انقلاب اسلامی ایران ریشه  در تاریخ اسلام ناب محمدی دارد و حاصل خون ها و خون دل های پیامبر عزیز اسلام و یاران و اصحاب و اولادش و حاصل خون ها و خون دلهای مسلمانان همه تاریخ است و خونهای شهدای انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس .

همین مقدار کافی است بدانیم امانت سنگینی بر دوش ماست. بیش از 30 سال پیش یوسف، انقلاب کشاورزی را محور استقلال دانست. در سرزمینی که می دانیم ظرفیت های بزرگی در منطقه و جهان را دارد و تاریخش گواه این مدعاست. سال های تعبیر خواب یوسف را به ناچیزی و به بازی سپری کردیم و بعد از امام دیروز، امام امروز هم هر ساله همان تعبیر را به زیبایی تکلیف کرده و دریغ و دریغ و دریغ از گوش نکردن ما و از گوش شنوا.

بازیهای سیاسی، دروغ، زیرآب زنیهای سیاسی و اجتماعی و انفرادی و جمعی، مانع از پیروزی شد و در عوض حرفه ای در حد المپیک یاد گرفتیم شعار بدهیم، شعار بنویسیم و ادای ولایی بودن در بیاوریم و از همه ابزارها برای خروج  رقیب از صحنه استفاده کنیم و دریغ و دریغ و دریغ از دیانت در سیاست.

مسلمانان، مسئولان، وزیران، نمایندگان، استانداران مدیران و ای همه روسای قوم، برای آنکه بدانیم امام راست می گفت، رهبری درست می گوید. تطبیق گفتار آنان با گفتار خداست و یقین آنان از قول خود نمی گویند. سوره های مختلف قرآن کریم از جمله سوره مبارکه نحل را تماشا و در آن دقت بفرمایید که خداوند رئوف و رحیم چه کرد و ما چه کردیم.

آب را فرستاد که در آن درخت بکاریم و کشت و زرع کنیم و شب و روز و خورشید و ماه را در تسخیر ما درآورد. جنگل ها و دریاها را تحت تسلط ما درآورد که از گوشت آن بخوریم و زیورهای آن را استخراج کنیم و زینت خود کنیم و تن خود را بیاراییم و کشتی در آن برانیم و روزی بخوریم و خدا را شکر کنیم و اینها نشانه ای است برای مردم هوشیار و ما هنوز نمی دانیم که چه می کنیم «وهو خصیم مبین» و اینجاست که امیرکلام به سرزنش مردی می پردازد که آب و خاک دارند ولی گرسنه اند.

مسئولان عزیز، خداوند بزرگ و عزیز شکر نعمت را استفاده از نعمات خود دانست و ما شکر گزار نعمت او نبودیم ، مردم در هیج کجای تاریخ انقلاب برای من و شما کم نگذاشتند. برای موفقیت انقلاب و اسلام، فرزندان دلبند خود را قربانی کرده اند. 8 سال دفاع مقدس را با چنگ و دندان پیش بردند و از غذای روزانه خود زدند ولی نگذاشتند نظام گرسنه باشد. از خون فرزندان خود گذشتند تادرست اسلام و انقلاب را آبیاری کنند و تمام صحنه ها پشت سر امام و رهبری عزیز و روحانیت و مسئولین بودند. ما چه کرده ایم؟

بیایید کارنامه را ورق بزنیم، من منکر تلاش و کار شما نیستیم ولی آنچه که اتفاق افتاده در شان ملت ماست؟

هنوز بیش از 20 سال از جنگ ، فرزندان شهدا و جانبازان دفاع مقدس و فرزندان تحصیل کرده مردم بیکارند، کشاورز مازندرانی سرگردان آب و کود و سم و با بدبختی برنج تولید می کند و در زمان عرضه به بازار با سیاست‌های غلط واردات رنج آن مضاعف می کنیم. دام را از جنگل خارج کردیم برای اینکه از تخریب منابع طبیعی جلوگیری کنیم. حیله ای بود برای خروج نگهبان جنگل، هم دامداری از بین رفت، هم دامدار بیکار شد و هم جنگل تخریب.

زیر ساخت ها مهم مثل راه، آب ، برق در استان زیبای مازندران وضع نابسامان دارند، استانی که سالانه میزبان میلیونها مسافر است، از سهمی معادل جمعیت خود در اعتبار کشور برخوردار نیست.

جناب رئیس جمهور محترم، صنایع در استان تعطیل شد. کارگران مظلوم نساجی بیش از 20 ماه از دریافت حقوق محرومند. معدن زغال سنگ البرز با ذخایر فراوان در حالی تعطیل شد که در بنادر زغال سنگ خارجی تخلیه می کنند و به داخل حمل می شوند. وعده اشتغال، کلنگ زنی های متعدد در سفرها برای احداث کک سازی و احیا نساجی، مردم چشم انتظار هستند. برخی از وزارتخانه ها مانند کشاورزی و صنعت و معدن و تجارت، بود و نبودشان فرقی ندارد. به نظر اگر به جای ادغام ، شجاعت، به خرج میدادید و منحل میفرمودید، شاید مردم می توانستند خارج از بوروکراسی اداری به تولید بیشتر بپردازند.

وزرای عزیز، روزهای خدا به سرعت ابر آسمانی در حال حرکتند و شما به روزهای آخر مسئولیتتان رسیده اید. برای ما نیز روزها در حال سپری شدن است.

مردم عزیز و دولتمردان محترم، مجلسیان عزیز، بیایید امروز شروع کنیم، کشاورزی را محور استقلال کنیم. امام در دوران دفاع هشت ساله حکم جهاد ندادند، امام امروز جهاد اقتصادی را تکلیف کردند.

در پایان ضمن تبریک به جامعه و ورزش برای دستاوردهای المپیک، برای جوانان ایران زمین، عزت و سربلندی ، برای دولتمردان توفیق، برای مرزداران سلامتی و برای رهبر عزیز انقلاب سلامتی و طول عمر طلب دارم.

تو مصطفی زمانی خدا کند که بیایی       تو مرتضای زمینی خدا کند که بیایی

حسین حُسن حسینی امیر چله نشینی   عباد از در غیبی، غریب و بی خس و عیبی

خدا کند که بیایی، بیا بیا که بمانی        اذان مکه بگویی نماز جمعه بخوانی

سبحان الذی اسری بعبده من المسجد الحرام الی المسجد القصی الذی بارکنا.         والسلام

 

33

30/07/1391

ارائه نقطه نظرات کارشناسی در قالب مخالفت با طرح چگونگی تأمین عوارض شهرداری و هزینه انشعاب مدارس و مراکز آموزش و پرورش احداث شده توسط خیرین در صحن مجلس:

آقای دکتر اولاً این اصل هفتاد و پنجی است. یعنی می گوید طرح و پیشنهادات و اصلاحاتی که نمایندگان در خصوص لوایح قانونی عنوان می کنند و به تقلیل درآمد عمومی و یا افزایش هزینه های عمومی می انجامد در صورتی در مجلس قابل طرح است که در آن طریق جبران کاهش درآمد یا تأمین هزینه جدید نیز معلوم شده باشد. اینجا طریق جدید معلوم نشده است.

مورد بعدی این که شهرداریها، گاز، برق، آب ، همه الان به لحاظ مالی دچار بحران هستند و ما هم در اینجا بگوییم بخشی از درآمدهایشان را وصول نکنند، از آن طرف دولت مکلف است وقتی پروانه ساختمان می گیرد، پولش را از محل درآمد و اعتبار همان دستگاه پرداخت کند.

بنابراین اینکه در طول سال وزارت آموزش و پرورش اعتبار خاص خود را برای ساخت مدرسه دارد، خیر محترم می‌آید مدرسه اش را می سازد و به وزارت آموزش و پرورش کمک می کند. آموزش و پرورش می خواهد پروانه ساختمان و انشعابات آن را بگیرد، خوب برود پول بگذارد و بگیرد . همین دیروز اتفاقاتی که افتاده است به جای اینکه پولش را صرف این کند که بچه های مردم را از استانهای مختلف کشور جمع کند و به مناطق جنگی ببرد و آن تصادف پیش بیاید و آنگونه هزینه کند، خوب هزینه هایش را صرف ساختن مدرسه کند و بچه ها را در استانهای مربوطه آموزش دهد.

بنابراین ما مخالفیم و فکر می کنیم که این طرح سبب می شود درآمد شهرداری ها، درآمد سازمانهایی مثل برق، آب، گاز، فاضلاب کم می شود و همین الان هم آنهایی به لحاظ پرداخت حقوق به پرسنل شان به خاطر واریز وجوهشان به حساب هدفمندی دچار بحرانند.

آقای دکتر، خیلی از استان ها الان نصفه، نصفه حقوق پرسنل خود را پرداخت می کنند. تا پانزدهم ماه بعد و بعد پانزدهم چون پول ندارند بنابراین ما مخالف این پیشنهاد هستیم. والسلام

 

35

14/08/1391

ارائه نقطه نظرات کارشناسی در صحن مجلس

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و تبریک به مناسبت عید سعید غدیر، جناب آقای رئیس، همکاران محترم، تذکر من اصل 89 و ماده 212 است. مدت نزدیک به چهار هفته است که بحث استیضاح وزیر و بحث سوال از رئیس جمهور محترم در دستور کار است. هیات رئیسه هم نامه آن را تحویل گرفته است و متاسفانه اعلام وصول نمی شود. به هر حال مجلس باید به تکلیفش عمل کند. بزرگان، از رهبر معظم انقلاب و مردم از ما انتظار دارند که به تکلیفمان عمل کنیم، پس مجلس چه زمانی می خواهد به تکلیفش عمل کند؟ ما سوال و امضای استیضاح را تحویل هیات رئیسه دادیم. متأسفانه علیرغم گذشت زمانی، اعلام وصول نمی شود. یا ما را قانع کنید، یا اعلام وصول کنید که بر اساس آئین نامه و قانون اساسی وظیفه هیات رئیسه اعلام وصول سوال و استیضاح است.

 

52

29/09/1391

ارائه نقطه نظرات کارشناسی در صحن مجلس

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب رئیس و همکاران محترم ، من قبل از اعلام موافقتم، جا دارد از سفر دیروز آقای رئیس جمهور به مازندران و سرکشی از مادربزرگوار شهید کشوری تشکر کنم.

من انتظار داشتم که آقای قاضی پور که جزء طراحان این موضوع است بعنوان موافق صحبت کند. خیلی جالب است که آدم طرحی را طراحی می کند ولی خودش بعنوان مخالف حرف می زند.

طبق برنامه پنجم توسعه، مسئله ارتقای سلامت یکی از مسائل جدی بوده که یکی از ارکان اساسی آن پزشک خانواده است. وزارت محترم بهداشت و درمان در حوزه پزشک خانواده طراحی خوبی داشته و به حمدالله نسبتاً از برنامه جلوتر است. ولی آنچه که مسلم است این کار بزرگ که ا مروز مسئله بهداشت که مبتلا به جامعه ماست، اعتیاد و فساد و مسائل مختلف دیگری که در خانواده ها رسوخ کرده است. باید مسئله رسیدگی به بهداشت و درمان جزء مسائل جدی باشد.

آقای دکتر، ما برای آن 6 هزار میلیارد تومان پول گذاشتیم بودیم که این رقم تخصیص داده نشده است. ارز مرجع برای حوزه بهداشت که یکی از اساسی ترین حوزه های کشورداری و آئین مملکت داری است و بررسی جامعه ضرورت دارد دیده نشده است. ارز وزارتخانه ای مثل وزارت بهداشت و درمان انتظار داریم که ارتقای سطح سلامت را داشته باشیم. به مردمی که در اشتغال و حوزه های دیگر مشکل دارند. حداقل در نظر سلامت به آنها رسیدگی شود. خوب ما چه پولی داده ایم که انتظار داریم مشکلات کشور را حل بکند؟

وضع نابسامان بیمارستان ها، بالا رفتن قیمت کالا و تجهیزات همه مسائلی هستند که بنظر من لزوم این مسئله که باید به بهداشت پرداخته شود، ضرورت پیدا کند و جزء اولویت های اولیه آئین کشورداری است.

من از دوستان خواهش می کنم که به این طرح رأی بدهند تا بتوانیم گوشه ای از مشکلات مردم را از این طریق حل کنیم. صلوات

 

58

24/10/1391

ارائه نقطه نظرات کارشناسی در صحن مجلس

بسم الله الرحمن الرحیم

فکر می کنم که طراحان محترم به خاطر دو موضوع این قانون را در دستور کار قرار دارند. یکی مسئله اشتغال است که امروز مسئله اساسی کشور ماست و دومی مسئله پیشگیری از فساد است. به برادر عزیز که این موضوع را پیشنهاد دارند، عرض می کنم مخالفت من از این جهت است که چه فرقی می کند. الان در تمام شهرها و روستاهای کوچک در رشته پزشکی، پیراپزشکی پرستاری و رشته های دیگر افراد متقاضی فراوانی وجود دارند که طالب اشتغالند. اگر این موضوع دو شغله در هر شرایطی حل شود آنها فرصت کارکردن پیدا می کنند.

موضوع بعدی که وجود دارد اتفاقاً فساد در همین مسئله در شهرهای کوچک هم وجود دارد. دلیلش این است که فرد به بیمارستان مراجعه می کند. پزشک بعد از ظهر او را به مطب خودش ارجاع می دهد.

بنابراین بگذارید این فرصت برای همه پزشکان، پرستاران و کسانی که الان خانه نشستند و دنبال فرصت اشتغالند. فراهم شود و فرصت را ما به شکل عادلانه در سرزمین اسلامی برای همه ملت خوب ایران و جوانان تحصیل کرده رشته های پزشکی و پیراپزشکی تقسیم کنیم. از دوستان خواهش می کنم که به این ماده رأی ندهند. والسلام

 

60

27/10/1391

ارائه نقطه نظرات کارشناسی در صحن مجلس

بسم الله الرحمن الرحیم

اظهار من هم همین بند (9) اصل (3) بحث تبعبض ناروا است. بنده هم به این شیوه انتخاب افراد اعتراض دارم. شنیده ام که در جلسه هیات رئیسه یکی از عزیزان توضیحی داشته که بعضی از نمایندگان ممکن است نتوانند در جلسه صحبت کنند. به نظر من اگر این موضوع درست باشد توضیح غلطی است.

نکته بعدی اینکه امروز آقای رئیس جمهور تشریف می آورند. اگر انشاء الله تشریف آوردند، بحث ارائه بودجه سال 92 خواسته نمایندگان مجلس است. چون تأخیر می شود و ممکن است در بررسی فرآیند بودجه دچار مشکل شویم، خواهش می کنم این تذکر را هم بدهند. والسلام

 

63

04/11/1391

ارائه نظرات کارشناسی در خصوص بندهایی از طرح انتزاع وظایف و اختیارات بخش کشاورزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و الحاق آن به وزارت جهاد کشاورزی در صحن مجلس :

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض تبریک به مناسبت هفته وحدت، می خواهم به اطلاع همکاران برسانم که ابوی جناب آقای نیاز همکار عزیز ما که پدر بزرگوار دو شهید هم بوده فوت کرده به ایشان هم تسلیت عرض می کنیم.

موضوع بند (9) و (11) و تبصره را می خواهم عرض کنم. در موضوع تبصره که مهمتر است، بر اساس ماده 41 قانون مالیات ها و اصل 138 قانون اساسی، تفویض اختیار شده، که موضوع قابل تفویض به یک وزارتخانه نیست. اینجا نمی شود مسئله را فقط به عهده یک وزارتخانه تحت عنوان وزارت کشاورزی بگذاریم. بگوییم راجع به موضوع تعرفه که یکی از مهمترین موضوعات امروز اقتصادی کشور ماست تصمیم بگیرد.

در کمیسیون ماده (1) جهاد کشاورزی، صنعت و معدن، وزارت اقتصاد، بانک مرکزی، گمرک ، نظارت راهبردی رئیس جمهور، قاچاق کالا و ارز، بخش خصوصی ، اتاق تعاون و اتاق بازرگانی هم عضویت دارند. بنابراین اگر ما بخواهیم این بحث را صرفاً به یک وزارتخانه ببندیم، مشکلی پیش می آید که دیروز داشتیم.

دیروز یعنی در مجلس گذشته وزارت بازرگانی را با وزارت صنعت و معدن و تجارت ادغام کردیم و این ادغام سبب این شد، که امروز سر وظایف وزارتخانه ها بحث داریم، مطمئن باشید که فردا دو سه وزارتخانه دیگر مثل وزارت بهداشت و درمان روی این مسئله ادعا می کنند و سهم خود را از مسئله می خواهند .

من توضیح بعدی را به برادر عزیزم جناب آقای جهانگیرزاده می سپارم که قرار شده بخشی از این موضوع را ایشان توضیح دهند.

بنابراین ما پیشنهاد حذف مواد 9 و 11  وتبصره را داریم. خواهش می کنم دوستان به حذف رأی دهند که مجموعه دولت تصمیم بگیرد. من این موضوع ماده 138 قانون اساسی را خدمت دوستان عرض می کنم:

« دولت می تواند تصویب برخی از امور مربوط به وظایف خود را به کمیسیون های متشکل از چند وزیر واگذار نماید. مصوبات این کمیسیونها در محدوده قوانین پس از تأیید رئیس جمهور لازم الاجراست»

بنابراین به یک وزارتخانه ندهیم و شش ماه بعد پشیمان می شویم. من خواهش می کنم دوستان به حذف رأی دهند. والسلام

 

63

04/11/1391

تذکرات آئین نامه ای و اخطار قانون اساسی در صحن مجلس :

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تشکر از هیات رئیسه محترم و تبریک هفته مبارک وحدت و تقدیر از تدبیر مقام معظم رهبری در ارتباط با تفاهم بین دولت و مجلس و تقدیر از آقای دکتر لاریجانی و آقای دکتر احمدی نژاد برای جلسات مشترک و انشاءاله این جلسات ادامه داشته باشند.

تذکر اول من به برادران عزیزم آقایان دکتر حسینی و دکتر غضنفری در خصوص موضوع نساجی قائمشهر است که رئیس جمهور محترم در سفر استانی به مردم قول داده بودند که نساجی راه اندازی می شود. سالهاست که از این قول گذشته، مدت زیادی است که درگیر سرمایه گذار خصوصی بود. سرمایه گذار خصوصی هم رها کرده و رفته است و نزدیک به 8 ماه است جلسات متعدد تشکیل می شود ولی به سرانجام نرسیده، بانک ملی و حوزه های مرتبط امروز و فردا می کنند و مشکل مردم همچنان باقی است.

تذکر دوم: به وزارت صنعت، معدن و تجارت وزارت اقتصاد و دارایی و وزارت تعاون- کار و رفاه اجتماعی در خصوص 87 هزار بازنشسته مظلوم صنعت فولاد کشور است. اینها آدم هایی هستند که در عمق معدن و در گرمای بیش از اندازه کوره های آهن، کار کردند ولی الان 3 ماه است که حقوقشان را دریافت نمی کنند.

آقای رئیس ، قانون مشخص کرده، مجلس، دولت و مدیران

آیا ما می توانیم با توجه به تورم موجود یک ماه حقوق نگیریم؟ چرا توجه نمی شود؟ تورم دارد کمر مردم را می شکند. مردم گرفتارند. خواهش من این است مدیران محترم به خصوص آقای رئیس جمهور که دو سه بار محبت کرده و تذکر داده، انشاء الله به طریق اولی حل بشود. والسلام

 

64

15/11/1391

تذکر کارشناسی در جریان استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در صحن مجلس

بسم الله الرحمن الرحیم

من می خواهم از آقای رئیس جمهور تشکر کنم که بالاخره این موضوع که سالهاست الان نزدیک هفت سال و خرده ای است در کشور بعنوان یک بغض نترکیده بود امروز مطرح کرد. در مسائل مختلفی آقای رئیس جمهور فرموده بود معرفی می کنم. امروزه این برگ آخر رو شد و معلوم شد چه چیزی است؟ از نمایندگان عزیز خواهش می کنم، می خواهم اینجا از مقام عظمای ولایت به خاطر صبر و بردباری شان تشکر ویژه کنم. یکبار باید نمایندگان محترم علاقه و اعتقادشان را به خط سرخ ولایت نشان بدهند و جز صبر و بردباری هیچ سلاح دیگری پشت این نیست.

من نمی خواهم بیشتر از این صحبت کنم. از آقای دکتر لاریجانی هم بخاطر صبرشان و بخاطر توضیحات کاملشات تشکر می کنم. از دوستان می خواهم خواهش کنم از تذکرات بگذرند و رأی بدهند و انشاء الله مجلس از این به بعد بخوبی این مدت مانده دولت را پشت سربگذارد. بیش از این دل آقا و مقام معظم رهبری را انشاء اله مکدر نکنیم. صلوات

 

65

17/11/1391

ارائه نظرات کارشناسی در خصوص مخالفت با طرح انتزاع بخشی و وظایف و اختیارات بخش کشاورزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و الحاق آن به وزارت جهاد کشاورزی در صحن مجلس شورای اسلامی:

بسم الله الرحمن الرحیم

تبریک به مناسبت دهه مبارک فجر به همه عزیزان حاضر در جلسه و مردم عزیز ایران، آقای رئیس، من خواهش می کنم دوستان همکار توجه کنند راجع به مسئله مهمی می خواهیم تصمیم بگیریم. دست هر وزیری یک سامسونیت پر از پول بدهید، بگویید در کشور بچرخد هر کاری می خواهد بکند. سیاست پولی و مالی کشور باید یک جا تعیین شود. الان بخشی از گرفتاریهایی که ما در سطح کشور داریم ناشی از همین مشکل است. چرا می خواهید به هر وزیری اختیار دهد و یک بانک دست او بدهید؟ پس برای بقیه وزرا هم یک بانک درست کنید.

همین الان ما اختیار وزیر اقتصاد را از بانک مرکزی گرفتیم و به این بلا گرفتار شدیم که هر چه سوال می کنیم می گوید به ما ربطی ندارد به بانک مرکزی و رئیس جمهور ربط پیدا می کند من خواهش می کنم برای کشاورزی دلسوزی کنید. من خودم جزو طراحان و مدافعین انتزاع وظایف از صنعت به کشاروزی هستم. ولی آقای دکتر واقعاً در روز اول، این پیشنهاد جزو پیشنهادات طراحان نبوده، در کمیسیون ظاهراً اضافه شده و این به نفع نظام پولی و مالی کشور و حتی به نفع کشاورزی نیست. برادر عزیزم توضیح دادند، من هم مصداق هایی دارم و شما می توانید مصداق های متعددی را در سطح کشور پیدا کنید که بعضی مواقع بانک کشاورزی می خواهد به بخش کشاورزی تسهیلات ولی کشاورز قبول نمی کند.

آقای دکتر، ا ینکه بانک کشاورزی به بخش های دیگر تسهیلات ندهد درست نیست، یک بانک است باید تسهیلات بدهد ولی بر اساس سیاست ها باید عمل کند. کجا سیاست های پولی و مالی راجع به بانک کشاورزی چیده شده ولی بانک کشاورزی عمل نکرده؟

من فکر می کنم فضایی که فعلاً بانک کشاورزی دارد باید تقویت شود. باید زیر نظر وزارت اقتصاد باشد تا وزارت اقتصاد بتواند به سوالات مجلس پاسخ دهد. نمی شود دست هر وزیری یک سامسونیت پر از پول داد بگویند هر کجا رفتی، هر کاری می خواهی بکن.

ما یک سری اختیارات به وزیر صنعت داریم، داریم از او بر می گردانیم، نشود فردا دو بار بنشینیم و بگوییم اشتباه کردیم. بر می گردیم از محبت دوستان ممنونم، خواهش می کنم به این پشنهاد رأی ندهید و حذف شود  اختیارات در وزارت اقتصاد بماند. والسلام

 

74

09/12/1391

اخطار قانون اساسی در صحن مجلس شورای اسلامی :

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس، از تذکرات و توضیحات شما و دوستان تشکر می کنیم. من فکر می کنم که یک جای مسئله اشکال دارد. اشکالش این است که شما بحث لایحه را در آن فراز پایایی بیاناتتان نادیده گرفتید. چون اینجا می فرمائید «معاونت موظف است گزارش عملکرد مذکور را همراه با نظرات خود و بررسی مواد برنامه و شاخص ها و متغیرهای مربوطه به رئیس جمهور ارائه نماید. رئیس جمهور مکلف است گزارش مذکور را همزمان با لایحه بودجه سالیانه تا پانزدهم آذرماه هر سال به مجلس شورای اسلامی ارائه و خلاصه آن را در جلسه علنی به اطلاع نمایندگان برساند»

حاج آقا ابوترابی، ما به بزرگواری، جایگاه و شخصیت جنابعالی احترام قائلیم شک و تردیدی نیست. رئیس جلسه و سرور ما هستید، ولی آنچه که امروز از این قانون ا ستفاده می شود این است که جناب آقای رئیس جمهور خودشان باید تشریف بیاورند و لایحه بودجه را تقدیم می کردند و این به نظر ما خلاف قانون و اساسنامه است و به نوعی من نمی گویم توهین به مجلس است.

پیشنهاد من این است ما از آذرماه تا امروز صبر کردیم. حمل بر این می کنیم که جناب آقای رئیس جمهور فرصت نداشتند و امروز دغدغه داشتند، سرشان شلوغ بود، آمادگی داریم که در جلسه بعد خود آقای رئیس جمهور به خاطر اینکه خلاف قانون صورت نگیرد، تشریف بیاورند، هم توضیح بدهند و هم لایحه را تقدیم کنند و بروند و این تحویل و تقدیم لایحه را بعنوان تقدیم قانونی محسوب نکنیم و فرصت بگذاریم که این کار توسط خود آقای رئیس جمهور انجام شود. والسلام

 

90

23/02/1392

سخنرانی به عنوان موافق لایحه بودجه سال 1392 کل کشور در صحن مجلس

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب رئیس، همکاران محترم، من خواهش می کنم به این نکته توجه بفرمائید، در کشور ما در طول سالیان گذشته طرح های بسیار زیادی در قالب های مختلف در شهرک های صنعتی، در شهرها و در روستاها ایجاد شده که بصورت نیمه تمام باقی مانده است. بعضی از دوستان می فرمایند سرمایه ملی است، به جاهای دیگر بدهید تا طرح های جدیدی شروع کنیم. اینها سرمایه های ملی نیمه تمام مردم است، آنهایی هم که آمده اند. کاری را شروع کرده اند هدفشان این بود که این کارها به نتیجه برسد ولی آیا همه به نتیجه نرسیدن اینها به خاطر این بود که آنها گناهکار بودند؟ نه ، شرایط تحریم، مشکلات ارز، گرفتاریهایی که در بازار اقتصاد کشر ایجاد شده بسیاری از این سرمایه گذاران زمینشان، خانه شان، زندگیشان، طلای زن و بچه را فروختند، نتوانستند این کار را به سرانجام برسانند. آنچه که هست این است که مجموعه سرمایه های مردم الان در شهرک ها، شهرها و روستاها روی زمین نیمه تمام مانده و با مختصر پول و کمک دولت و صندوق می تواند به نتیجه برسد. نرویم از نو دوباره کار را شروع کنیم. بیائیم به اینها کمک کنیم . اینها در گذشته سرمایه دار بوده اند، الان شده اند سرمایه در بیکار بدهکار. من خواهش می کنم کمک کنید برای اینکه اوضاع اشتغال راه بیفتد ، سرمایه نیمه تمام به مقصود برسد و به نظر من این کار یک ثواب بزرگ است ولی با نظارت و دقت بیشتری باید انجام شود. به اهلش کمک کنیم، این کار کمک می کند برای اینکه سرمایه های نیمه تمام مردم به اتمام برسد و زودتر به نتیجه برسیم من خواهش می کنم به آن رأی بدهید و به مردم کمک کنید. والسلام.

 

93

28/02/1392

ارائه نظرات کارشناسی بعنوان مخالف بخشی از لایحه بودجه سال 1392 کل کشور در صحن مجلس:

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای دکتر، من این موضع را به عنوان کسی که تجربه در منطقه وجود دارد می خواهم عرض کنم. همکاران عزیز، در یک شهرستان منابع طبیعی حدود 5000 پرونده علیه مردم تشکیل داده، خانه هایی که متعلق به سه نسل پیش است را به عنوان اموال عمومی یا اراضی ملی گذاشتند. و خیلی جالب است که طرف به دادگاه می رود، منابع طبیعی را محکوم می کند، اعتراض مجدد، اعتراض مجدد، اعتراض مجدد. 5000 خانواده کشاورز و دامدار درگیر اینها هستند. الان که دولت پول به آنها نمی دهد، مجلس اعتبار در اختیارشان نگذاشته، مردم را اذیت می کنند. آن وقت اگر اعتبار بگذارد، یا این را مجانی کند، ظلم مضاعف به مردم می شود و اینها از مال خودشان که هزینه نمی کنند، پشت سرهم پرونده روی پرونده و مشکل محاکم قضایی و مردم زیاد می شود. من خواهش می کنم که دوستان به این پیشنهاد رأی ندهند. والسلام

 

96

31/02/1392

ارائه نظرات کارشناسی بعنوان موافق در خصوص لایحه بودجه سال 92 در صحن مجلس بشرح ذیل:

بسم الله الرحمن الرحیم

تبریک ولادت امام جواد (ع) به همه عزیزان، کشاورزان بیچاره می گویند نوبت به ما که رسید آسمان تپید. دوستان از اول بحث بودجه و در مراحل مختلف حاتم بخشی کردند. حالا که نوبت کشاورز شده می گویید بگذاریم پرداخت کنند ببینیم  چه می شود؟

عزیزان من، خواهش می کنم به این نکته توجه کنید. در مناطق محروم و زمین های کوچک، هزینه تمام شده برای کشاورز بالا است. کشاورزی برایش نمی صرفد. 85 درصد را دولت کمک می کند. این 15 درصد را هم کمک کنیم که مشکل پیش نیاید. ما سال گذشته گندم را از کشاورزان خودمان به رقم ارزان خریدیم. مجبور شدیم به دشمن پول بدهیم و از او گندم به قیمت بیشتر بخریم. توجه کنیم کشاورز آسیب نبیند. به او کمک کنیم تشویقش کنیم که به میدان بیاید و کار کند. سال حماسه اقتصادی است. این حماسه اقتصادی تحقق پیدا کند. ممنونم از اینکه به این پیشنهاد برادر عزیزم جناب آقای کامران رأی می دهید. انشاء اله که کشاورزان با زحمتشان جبران می کنند و این نانی که زحمت آنهاست و در سفره ما قرار دارد جای دوری نمی رود. والسلام

 

97

01/03/1392

ارائه نظرات کارشناسی بعنوان موافق لایحه بودجه سال 1393 کل کشور در صحن مجلس:

بسم الله الرحمن الرحیم

اولاً از برادر خوبم جناب آقای چهار دولی تشکر می کنم که این فرصت را به من سپردند. ثانیاً از برادر خوبم جناب آقای ندیمی و هم از برادر عزیزم جناب آقای عثمانی که این پیشنهاد حذف را دادند تشکر می کنم.

دوستان بزرگوار، اصل 3 قانون اساسی موضوع برخورداری همه مردم از امکانات یکسان را مطرح می کند. موضوع ورزش موضوعی است که عزیزان حاضر در جلسه می دانند که تخصص من است. من سالها در تربیت بدنی بعنوان مدیر و خدمتگزار مردم، خدمت کردم. اگر یک مقدار توجه داشته باشیم به این نکته می رسیم که برای شهرهای بزرگ فضاهای ورزشی بیشتری ساخته شده است. مثلاً در تهران درآمد فضاهای ورزشی هم به لحاظ ارزش افزوده و هم به لحاظ اینکه مرکز کشور بوده است. فضاهای بیشتری نسبت به شهرستانها ساخته شده است. در مراکز شهرستانهای بزرگ، نسبت به شهرستانهای کوچک باز فضای ورزشی بیشتری درست شده است. همین مجلس در سال گذشته و دوره قبل به این رأی داده است که در شهرستانهای کوچک درآمد ایجاد نشود.

ما در مراکز استانها و شهرستانها هیاتهای ورزشی داریم. من می خواهم از نکته برادر خوبم جناب آقای ندیمی استفاده کنم. پول آن هیاتهای ورزشی که مرکز ثقل آنها در مرکز استان است و در شهرستانها و شهرهای کوچک توزیع می شود از کجا تأمین شود؟ تربیت بدنی درآمدهایی دارد که البته ما این درآمدها را محدود کردیم. این درآمدها فقط در شهرهای بزرگتر مانده، چون سالن ورزشی آنها استخر دارد. خیلی از شهرهای کشور ما، حتی من از شهرهای بزرگ سراغ دارم که استخر ندارند. پس درآمد ندارند. اگر بخواهیم آن درآمدها به نحو مساوی پایه نسبت جمعیت توزیع شود پایه هر نسبتی که عادلانه باشد توزیع شود، لازم است که حقوق شهرستانهای دیگر رعایت شود.

بنابراین جایگزین تبصره 16 که می فرماید «درآمد اماکن ورزشی اجاره داده شده دولتی کشور بر مبنای شاخص جمعیت در استانها  و شهرستانهای سراسر کشور توزیع می شود» حرف درست و عادلانه است و به این کمک می کند که آنهایی که در روستا و شهرستان سالن و زمین ورزشی ندارند، مدیر کل تربیت بدنی استان بتواند دو دست لباس ورزشی و دو توپ برای آنها بخرد که حداقل بتوانند سرکوچه شان بازی کنند. آنها سالن ، زمین فوتبال، زمین چمن مصنوعی  و استخر دارند، از پولهایی که آنها دارند استفاده کنند و برای اینها دو توپ، دو دست لباس ورزشی بخرند که حداقل سرکوچه شان بازی کنند. من خواهش می کنم که دوستان به این پشنهاد حذف رأی بدهند که به مناطق محروم و روستایی ها کمک می کند. به قول برادر عزیزم به نفع کلاه نمدی هاست.  والسلام

 

 

115

01/05/1392

نطق در صحن مجلس شورای اسلامی

بسم الله الرحمن لرحیم

«شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن» سلام به رسول عالم امکان، محمد مصطفی (ص) ائمه طاهرین و سلام به ملت بزرگ ایران- سلام به شهیدان، شهیدان راه حق و حقیقت و سلام بر امام شهیدان و شهید زنده انقلاب، رهبر فرزانه ا نقلاب اسلامی و جهان اسلام و تشکر از مردم شریف حوزه انتخابیه که به بنده و برادر عزیزم آقای مهندس علیپور اعتماد کردند.

همکاران عزیز، در مقطعی از تاریخ زندگی می کنیم که جای جای جهان بخصوص کشورهای اسلامی درگیر نزاع و کشمکش اند و این معنا اتفاقی نیست.

آگاهان می دانند دشمن، اسلام و دین را نشانه گرفته ا ست و راه برون رفت، اتحاد اسلامی و وحدت کلمه و هوشیاری و بیداری اسلامی است و پرهیز از اختلاف از یکسو ومقاومت و استواری در مقابل دشمن از سوی دیگر. فلسطین و لبنان و مصر و سوریه و ترکیه و عراق و افغانستان و دیگران از جمله کشورهایی هستند که درگیرند.

ملت بزرگ ایران عزیز در 33 سال گذشته اثبات کردند که همواره جلوتر از مسئولین در حفظ و تداوم انقلابند، پیشتازند. در 24 خرداد با خلق حماسه ای به یادماندنی فرزندی از فرزندان امام و برادر رهبری را برای تصدی قوه مجریه انتخاب کردند. در یک مقایسه ساده می توان دریافت که همواره روسای جمهوری و روحانی موفق تر از روسای جمهور غیر روحانی بودند و این انتخاب نشان هوشمندی مردم و پایبندی آنان به دین مبین اسلام و نقش بی بدیل رهبری در ایجاد شور و امنیت و صیانت آراء مردم است.

جا دارد در اینجا از خدمات دولت های گذشته تقدیر و از دولت در حال تشکیل بخواهم بدور از هر گونه اشتغال در مناقشه با دولت های قبلی همه توان خود را در رفع نقاط ضعف  و تقویت نقاط قوت به کار گیرند تا  امید ایجاد شده در مردم با وحدت ادامه یابد، کشور در شرایطی قرار دارد که وقت برای چالش های بیفایده نیست.

تذکر از باب «فان الذکر» به برخی از همکاران که هنوز دولت شروع نشده، بر طبل پیش داوری و ساز مخالفت می‌کوبند در حالی که دولت موجود حتی در حقوق قانون ملت در حد سوال و تذکر آشفته می شدند.

صبر کنید مردم را نامید نکنید، دولت اعتدال به این معنا نیست آنانی که با دولت همراه نیستند، در دولت باشند، بلکه به معنای استفاده از ظرفیت های توانایی کشور است که مصالح انقلاب را بر مصالح شخصی ترجیح می دهند.

سبیل وسط را بر می گزیند و کار مردم اولویت آنان است، تولید، کشاورزی، صنعت، خدمت به مردم، زدودن فقر و ریشه کن کردن بیکاری جوانان و مشکلاتی از این دست.

و اما فتنه 22 بهمن قم. جناب آقای رئیس، هیات رئیسه محترم ، این حق شما نیست. حق مردم است، فتنه قم، فتنه زنجیره ای است و اگر چشم فتنه را در نیاوریم، قطعاً بدانید توهین به علما و شخصیت ها تداوم خواهد یافت. اگر روزی که در بیوت علما، عمامه از سر عالم و مرجع تشیع جهان افتخار جهان ادیان و اسلام انداخته شد، مسئولان پیگیری می کردند، اینگونه نمی شد.

برادران، ممکن است دستگاه های دیگر نتوانند، چشم فتنه را باید مجلس درآورد. اینجا نهایت هدفشان رهبری است که البته زهی خیال باطل.

از هیات رئیسه محترم خواهش می کنم با شجاعت واقعیت را به مردم بگوید. عوامل را معرفی کند تا دامن آنان که پاکند ولی در غبار فتنه قرار گرفتند، پاک بماند. از دوستانی که این روزها در مجلس راه افتادند و امضاء جمع می کنند خواهش می کنم دست بردارند و نگذارند فرقان و سید مهدی هاشمی دیگری در کشور ظهور کند.

و اما چند نکته

همکاران عزیز، در انتخاب وزرا جدی باشیم، تعاریف نکنیم، با  لابی و پشت پرده، افراد ضعیف بر ملت و مجلس تحمیل نشوند و از طرفی هم سهم خود را در حمایت از دولت برای انتخاب یک دولت قوی و معتدل و مقتدر بکار بندیم.

در پایان استدعای بنده از مسئولان مرتبط این است که تا آخرین دقایق مسئولیت، مسئولانه در رفع مشکلات مردم بکوشند. مشکل راه، آب شرب و .سیل در مازندران، حقوق و مطالبات بازنشستگان مظلوم صنعت فولاد و کارگران مظلوم صنعت نساجی و رفع مشکل مربیان عزیز پیش دبستانی و با دقت در صدور مجوز صادرات و واردات بخصوص در محصولات کشاورزی و برنج کشاورزان را در شرایط سخت یاری کنند.

در پایان از دولت محترم بخصوص رئیس جمهور محترم برای تصویب شهرستان های سیمرغ و سوادکوه شمالی و بخش های زیراب  سنگتاب تشکر نموده و خواستار تکمیل محبتشان هستیم.

التماس دعا و آرزوی قبولی طاعات در ماه صیام و ایام لیالی قدر . والسلام

 

117

06/05/1392

ارائه سخنرانی و نظرات کارشناسی بعنوان موافق طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض تسلیت به مناسبت ایام شهادت مولی الموحدین، امیرالمومنین علی (ع) و قبولی طاعات و عبادات ملت عزیز و همکاران گرامی در ایام و لیالی قدر تشکر از برادران عزیزم که بعنوان موافق و مخالف حرف زدند و تشکر ویژه از طراحان این موضوع مهم.

عزیزان مصوب کردیم که کنکور نباشد. ما سال 91  92 کنکور را برگزار کردیم، چه کسی مخالفت کرد؟ قرار بود نباشد من از برادر عزیزم جناب آقای ندیمی تشکر می کنم که مخالف نوشتند و موافق حرف زدند. ما هم می گوییم کنکور نباشد ولی چگونه کنکور نباشد؟ ما باید راهکاری برای آن بنویسیم که استرسی که الان در بچه ها هست حل بشود. الان کنکور هست . در بیان حضرت عالی هم بود که هر دانشگاه برای خودش امتحان داخلی یعنی کنکور داخلی برگزار کند. خوب اینهایی که دستشان نمی رسد. مثل من شهرستانی هستند. در روستا درس می خوانند، آنها چگونه دانشگاه معتبری که شما از آن نام می برید پیدا کنند؟ بنابراین همه اینها می شود کنکوری های متعددی که ممکن است خیلی از ما و بچه های ما در روستاها و شهرستان های کوچک آن دانشگاه ها را نشناسیم و اصلاً ندانیم آن کنکورها چه موقع برگزار می شود. بنابراین، این طراحی که الان مطرح است ممکن است به قول برادر عزیزم جناب آقای خسروی اشکالاتی بر آن مترتب باشد ما منکر اشکالات نیستیم. اتفاقاً وقتی یک طرحی با نقاط قوتش در صحن مجلس مطرح می شود برای این است که ما اشکالات و نقاط قوت و ضعف آن را بررسی کنیم. آنهایی که قوت است بپذیریم و آنهایی که نقاط ضعف است با همکاری دوستان و همکاران جبران و رفع کنیم و مشکلات را حل کنیم.

اینکه این قانون تأکیدی بر قانون گذاری است، اتفاقاً بر عکس این قانون تأکیدی است که باید قانون باشد. اینجا مجلس است. دو سال کنکور بدون قانون برگزار شد. ما برای آن قانون بنویسیم. ما باید اعتراض می کردیم که آقای وزیر چرا بدون قانون کنکور برگزار کردی؟ الان تقریباً 2 سال است که بچه ها تکلیف خود را نمی دانند. سال های گذشته اینطور بود که در ماه مرداد معمولاً نحوه برگزاری امتحانات اعلام می شد، چگونگی شیوه های کار- کتب- تقسیم بندی ها، ولی الان دوسال است که این کار انجام نمی شود. استرسی که به مدرسه، به خانواده و به دانش آموز داوطلب کنکور وارد می شود و همه اینها مشکلاتی است که هست. ما الان دو سال است که خلاء قانونی داریم و این خلاء قانونی حتماً باید پر شود. اگر نتوانیم خلاء قانونی را پر کنیم، بی قانونی تداوم پیدا می کند و گرنه اگر قانون باشد بر اساس آن قانون و ضابطه این کار انجام می شود.

ما هم معتقدیم در دراز مدت کنکور نباشد برای همین است که در این طرح دیده شده که در بلند مدت حذف بشود.

این طرح به سه لایه تقسیم شده :

در لایه اول که نیاز به کنکور ندارد. دانشگاهی هایی است که امکان ورود دانشجو به آنجا هست و مشکلی ندارد.

سطح دوم عمومی است. دانشگاه هایی که میزان داوطلب آن نسبتاً خوب است و کنکور آنجا در سطح عمومی انجام می شود.

سطح سوم که اختصاصی است، دانشگاه های مهم هستند که داوطلبان زیادی دارند به عبارت دیگر پر مشتری هستند. آنجا هم کنکور عمومی و هم تخصصی برگزار می شود.

تکلیف دانش آموز و داوطلب و دانشجو مشخص خواهد شد. من فکر می کنم که ما اگر بخواهیم ایراد بگیریم بر طرح ها در ارتباط با کنکور، بله یک وقت هایی در بیرون کلاس های اختصاصی و خصوصی پررونق است. یک وقت هایی در مدارس و مدارس خصوصی  و معدل ها و اینها پررونق خواهد شد.

بنابراین خواهش من این است دوستان به کلیات طرح رأی بدهند. اگر در جزئیات اشکال داشت در همین صحن مشکلات آن را برطرف می کنیم. شرایطی مهیا بشود که از این خلاء قانونی خارج بشویم.

 

 

137

10/07/1392

ارائه نطق در صحن مجلس شورای اسلامی:

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر همکاران، سلام بر ملت بزرگ ایران  وسلام بر خاتم المرسلین محمد مصطفی (ص) و اولاد و اصحاب طاهرینش

سلام بر شهیدان از صدر اسلام تا به حال  وسلام بر امام شهیدان بنیان گذار جمهوری اسلامی، سلام بر رهبر معظم جهان اسلام که به سر انگشت تدبیرش، کشتی نظام را در هر روز توفنده تر از قبل و کاروان عزت را به پیش می برد.

همکاران عزیز، انتخابات ریاست جمهوری اخیر از آن حیث امید بخش بوده و هست که مشارکت حداکثری ملت بزرگ برای عزت اسلام و ایران ستودنی بود. این سطح مشارکت ذووجهین است. وجهی از ان مردم که به تکلیف خود عمل کردند و وجهی از ان دولت و کارگزاران ، مجلس و قواست که با تلاش شبانه روزی کار و تدبیر باید مشکلات را از سر راه مردم بردارند و این شکر نعمت است.

شکر خدای عزوجل که این ملت را آفرید و برای ملت، ایران را و برای ایران، اسلام را و برای اسلام، عزت و سرافرازی را ملت عزیز، دولت و مجلس و قوا در گام نخست تحت هدایت رهبری معظم انقلاب به وظیفه خود عمل کردند. معرفی افراد با سابقه و استخوان خرد کرده و با تجربه توسط دولت و ریاست محترم جمهور و رای اعتماد مناسبت مجلس به اکثریت دولت، قسم اول آن است و حضور با صلابت و نقش فعال ریاست محترم جمهوری و دفاع از کیان نظام و دستاوردها و پافشاری بر مواضع  محکم و مستحکم انقلاب و ملت و نقش پررنگ وزارت خارجه در سفر و اتخاذ سیاست انقلابی و عقلابی در دستگاه سیاست خارجی و پرهیز از دعواهای بی نتیجه و غیر ضروری از گام های مثبت دولت و حاکمیت در قدرشناسی از مردم بوده و هست.

ما با دنیا دعوا نداریم. کشورهای دنیا همه دشمن ما نبوده و نیستند. برخی از دولت ها از جمله آمریکا و انگلیس در مقاطع مختلف تاریخ با ملت ما دشمنی کردند.دلیلی بر دشمنی وجود نداشت. تحمیل جنگ، فشار اقتصادی، تحریم بر گرده این ملت مظلوم «بای ذنب قتلت، بای ذنب» جرمشان مسلمانی است. آقای اوباما، با دوستی با ملت ها در قالب دوستی ملت و ملت می خواهیم. ملت ما آموخت بدون آمریکا هم می توان زندگی کرد. خیلی ها از ما یاد گرفتند و می گیرند. شما فرصت ندارید. برای ما فرصتی است برای ساختن کشور و برای شما برنده این مناقشه، رئیس جمهوری است که عاقلانه تنش زدایی کرده باشد.

هیروشیما- افغانستان- عراق ویتنام ، دولتی از دولت های آمریکا جایزه نگرفت و برنده رئیس جمهوری است که قطعاً تنش زدایی کند و جنگ بی فایده است.

و اما دولتمردان عزیز، اگر می خواهید عزتتان در مذاکره حفظ شود، اگر می خواهید تداوم عزت ایران به نام شما ثبت شود . یا علی. وقتش است. وقتش همین حالاست. نه اینکه دلگرم کمک دیگران باشید. بلکه از فرصت پیش آمده استفاده کنید و کشورتان را بسازید. دیروز می گفتیم 70 درصد گرفتاری ها ناشی از سوء مدیریت است که بود. آن 70 درصد را دریابید. با تحریم گره نزنید. کشاورزی، تولید، صنعت، تجارت تکیه بر داشته های ملت، تقویت و اعتماد به سرمایه گذاران ایرانی در حوزه ملی ضرورت این کار است.

حضرت آقا در انتخابات فرمودند:

آنهایی که با دولت و نظام ممکن است مشکل داشته باشند ولی با کشورشان مشکل ندارند بیایند و مشارکت کنند و مردم هم آمدند و شما هم باید از این ظرفیت ها استفاده کنید.

کشاورزی ما، عزمی جهادی و توفنده لازم دارد. لزوم استفاده از ظرفیت عظیم انسانی و منابع طبیعی برای استحکام پایه های نظام لازم است. فکر نکنید شما در مذاکره سهیم نیستید. اتفاقاً سهم مهمی در مذاکرات ما در عین بی نیازی است. ما باید مجدداً در گندم و برنج محصولات استراتژیک به خودکفایی برسیم. ما باید از ظرفیت های مرکبات، شیلات، تولیدات دامی و طیور در حد اعلی استفاده کنیم و از صادرات آن زمینه تقویت بنیه اقتصادی نظام را فراهم آوریم. این حوزه سهم عمده ای در اشتغال را می پوشاند و شما متولی آن هستید. مسئولان محترم حوزه صنعت، معدن و تجارت و نفت. مردم منتظر کرامت شمایند. دیگر درنگ جایز نیست. موفقیت شما در گروه شناخت درست از ظرفیت های کشور و بهره گیری از ظرفیت های معدنی و فرآوری مناسب آنان است. امروز خام فروشی باید گناهی نابخشودنی محسوب شود. شما نیز یکی از قطب های عزت نظامید.

در خواستی از آقای روحانی و دولت و مجلس، خوشبختانه در این مدت کوتاه هماهنگ بوده اید. مجلس همواره کمک کننده ولی مطالبه گر خواهد بود. وزرای با تجربه انتخاب کرده اید. لیکن جوانان جامعه نیز می خواهند در این مدیریت کشور سهیم باشند.

در حوزه های معاونین و مدیران توصیه بفرمایید بازنشستگان و پیرمردها را از محیط استراحت جمع نکنند و در وزارتخانه ها و سازمان ها از این جوانان تحصیل کرده و علاقمند استفاده کنند. بگذارید با تجربه های متدین در بازار صنعت و کشاورزی و در حوزه های خصوصی فعال شوند. توان آنان مصروف توانمندسازی تولید در حوزه های خصوصی  وتعاونی شود.

دولتمردان را توصیه به تعامل و مشاوره و تشریک مساعی با مجلس کنید.

تجربه را تجربه کردن خطاست. تکرار خطاهای دولت گذشته خطاست. ضمن تقدیر از وزرای هماهنگ، تقویت این حوزه را از ابتدای راه ضروری می دانیم. دولت نباید معطل مذاکره شود . بخصوص دستگاه های غیرسیاسی در دولت باید جهادی و حماسی عمل کنند.

و اما سخنی با مسئولان برای حوزه استان :

آقای دکتر لاریجانی، آقای دکتر روحانی از جلسه دیشب شما تشکر می کنیم. البته فضای سرد سالن با سخنان گرم شما ، خوشبختانه گرم شد. ولی استان مازندران، استان سرشار از نعمت متأسفانه محروم از زیرساخت هاست.

آقای دکتر خواهش می کنیم این فضا را دریابید. ما همسایه کشورهای CIS هستیم ولی نتوانستیم حوزه تجارت را تقویت کنیم. جوانان ما بیکارند. بازنشستگان حوزه فولاد، نساجی و مشکلات دیگری که در استان است انشاء الله با قدم شما رونق گیرد و مشکلاتشان حل شود به برکت صلوات بر محمد و آل محمد.

 

147

12/08/1392

تذکرات شفاهی در صحن مجلس شورای اسلامی:

بسم الله الرحمن الرحیم

باز دیوار  در و کوچه ، همه شور حسین             نوحه و سینه و زنجیر و عزا نزدیک است.

با عرض سلام و ادب خدمت ملت بزرگ ایران  و همکاران عزیز، من . دوسه نکته را یادآور می شویم:

یکی تذکرم به وزیر محترم صنعـت، معدن و تجارت و وزیر محترم تعاون- کار و رفاه اجتماعی و وزیر محترم اقتصاد راجع به بازنشستگان مظلوم فولاد ایران است. همکاران عزیز، از سال 91 ماده 59 قانون بودجه تکلیف را تعیین کرده است. در بعضی مواقع ما می گوییم پول نداریم. ارز نداریم و گرفتاریهای بودجه را بهانه قرار می دهیم. ولی این مسئله نه ارز خارجی می خواهد و نه پول می خواهد. منابع آن هم تعریف شده است. متأسفانه هماهنگی بین دولتمردان وجود ندارد و هر یک مسئولیت را گردن دیگری می اندازد و مشکلات کارگران همچنان باقی است.

اخیراً مشکلات درمانی این قشر که در شرایط سخت معادن کارکرده اند یا جلوی حرارت بالای کارخانجات فولاد کار کرده اند مزید بر علت شده است و اینها نمی توانند از مزایای بیمارستانی و مزایای درمانی شان استفاده کنند. من از دولت محترم و وزاری مربوطه خواهش می کنم که این مسئله را بدقت رسیدگی کنند. 88 هزار نفر کارگران بازنشسته درگیر کار هستند و انشاء الله که بشود این مسئله را خاتمه بدهند.

نکته بعدی مسئله استفاده از بازنشستگان در دولت است. دولت را، صندوق بازنشستگان و کانون بازنشستگان نکنیم. از افراد جوان استفاده کنیم. 34 سال پیش امام ما از نیروهای جوان استفاده کرده به ماها اعتماد کرده، در جنگ همه ما و بخشی از ما مدیر بودیم. در صحنه های اقتصادی و اداری مدیر بوده ایم. وزیر 20 ساله و 30 ساله و 35 ساله داشتیم. چرا الان سراغ 70 ساله ها و 80 ساله ها و 60 ساله ها می رویم.

انشاء الله دولت تدبیر و امید تدبیر کند و امید را به جوانان برگرداند. والسلام

 

151

26/08/1392

ارائه نظرات کارشناسانه بعنوان موافق طرح قانون انتخابات مجلس در صحن مجلس شورای اسلامی :

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام خدمت همکاران عزیز و تسلیت به مناسبت شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله (ع)

قانون اساسی داشتن نماینده را حق مردم می داند و بر اساس اصل 85 قانون اساسی، نمایندگی قائم به شخص است و نمی شود این وظیفه را به دیگری واگذار کرد. اصل 63 دوره نمایندگی را دوره چهارساله می داند.

بنظر من به این سه علت نمی شود مردم یک دیار و شهر و منطقه را بدون نماینده بگذاریم. بنابراین ممکن است نکاتی که برادر عزیز من جناب آقای دکتر پورمختار فرموده بود از نظر اصلاح بحث، بحث بدی نباشد ولی در بیانش با کلیت و اصل این موضوع ایشان هم موافقت کردند.

در حال حاضر انتخابات در حوزه انتخابیه ای که مردم آن مناطق محروم هستند در غیر کلان شهرها ، تقریبا مردم بسیاری از مسائلشان را از طریق نماینده حل می کنند. پیچ و خم های اداری، گرفتاریهایی که در دستگاه های اداری وجود دارد، مردم را مجبور به مراجعه به نمایندگان می کند و نمایندگان بعضاً مجبور می شوند در طول هفته و روز، حتی روزهای تعطیل به رفع و رجوع مشکلات مردم بپردازند و حتی در دستگاه ها تا سطوح ادارات زیردستی مشکلات مردم را دنبال کنند، برای اینکه مشکل مردم حل شود. حالا حساب کنیم یک منطقه  یک شهر و یا یک استان و یک بخشی برای مدت یک سال یا دو سال به هر دلیلی نماینده نداشته باشد. خوب برای مردم آن دیار مشکل است و بر اساس اصل 3 قانون اساسی که مردم کشور باید به یک اندازه از همه مزایا برخوردار باشند اگر نماینده نداشته باشد در واقع ناقص اصل 3 قانون اساسی است. پیشنهاد من این است که دوستان به این موضوع رأی بدهند اگر اشکالات جزئی مترتب باشد آن اشکالات جزئی را می شود رفع کرد.

راجع به موضوع اعتبار هم جمع کثیری از افراد درگیر انتخابات در آن عرصه می شوند و معمولاً برگزاری انتخابات روز تعطیل هم هست. متأسفانه اینها را از آموزش و پرورش و از دستگاه های اجرایی بیرونی، راننده های محترم وسائط نقلیه عمومی، فرمانداری ها یا بخشداری ها استفاده می کنند . ولی عملاً اینها برای دریافت مطالباتشان مشکل می افتند و زمان زیادی صرف می شود تا مطالباتشان را دریافت کنند.

اینجا باید دیده شود، محل دیدن آن هم یا وزارت کشور است یا شورای محترم نگهبان که مسئول اجرای انتخابات است و به نظر من، این موضوع، موضوع خوبی است ما نمی توانیم یک شهر، یک منطقه و یک شهرستان را بدون نماینده بگذاریم و مردم را دچار مشکل خواهیم کرد.

بنابراین من از همکاران تقاضا می کنم که بر این طرح رأی مثبت بدهند تا مشکلات حوزه های انتخابیه ای که نماینده ندارند رفع شود. والسلام

 

 

154

03/09/1392

ارائه نقطه نظرات کارشناسی در خصوص لزوم تحقیق و تفحص از دانشگاه پیام نور :

بسم الله الرحمن الرحیم

ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه

همکاران محترم، دوستان عزیز هیات رئیسه، دانشگاه پیام نور از جمله دانشگاه هایی بوده که مستضعفین کشور برای تحصیل بچه هایشان در شرایط سخت اقتصادی به این دانشگاه دل بسته بودند. به یکبار تعداد دانشجویان این دانشگاه سیر صعودی داشته و دانشجویان زیادی جذب این دانشگاه شدند.

در یک نگاه کلی، نگاه تحقیق و تفحص کنندگان به تضعیف دانشگاه نیست. به تقویت دانشگاه و بررسی نقاط ضعف و قوت آن و رفع ضعف ها و تقویت قوت هاست. ما چرا دانشگاه پیام نور را تحقیق و تفحص می کنیم و درخواست این تحقیق و تفحص را داریم؟

اینجا مجلس است و تحقیق و تفحص حق نمایندگان مجلس است و جزء وظایف نظارتی است . متأسفانه ، متأسفانه، متأسفانه در طول یکی دو ماه گذشته که این موضوع مطرح شده بنده  و همکارانم که درخواست تحقیق و تفحص داده بودیم زیر شدیدترین فشارهای روانی و خانوادگی، حتی تا آخرین لحظه ای که من می خواستم پشت تریبون بیایم قرار گرفتیم، برای اینکه این کار در مجلس انجام نشود.

عذر خواهی می کنم مگر در پیام نور چه خبر است که این همه تلاش برای اینکه یک کار قانونی و کار منطقی که حق نمایندگان است در آن انجام نشود؟

من تعجبم اینجاست، دو سه نکته راجع به این مطالب عرض کنم بعد به اصل موضوع می پردازم.

یکی از همکاران ما به محض اینکه پای تحقیق و تفحص را  امضاء زد، رئیس دانشگاه پیام نور شهرستانش، از شهرستان 1500 کیلومتر راه را طی کرده است. آمده این بالا نشسته به همکار ما زنگ می زند که اگر شما تحقیق  و تحفص را پس نگیری من عزل می شوم. پس خواهش می کنم شما پس بگیر. لااقل شما پس بگیر.

60 نفر از همکاران در دو مرحله تحقیق و تفحص پیام نور را امضاء زده اند و تقریباً تمام همکاران را مجبور به پس گرفتن کردند و جالب است رفتند و گفتند ما اینها را خریده ایم.

دوستان عزیز، دوستان عزیز، ما می خواهیم امروز ثابت کنیم، نماینده مجلس خریدنی نیست.

یک مثال می آورم. هفته گذشته آقای زیاری و چهار نفر از همکارانش شب به خانه آقای نادران می روند، برای اینکه آقای نادران امضاء اش را پس بگیرد. صحیح آمدند در مجلس شایعه کردند که ما نادران را خریده ایم. نادران خریدنی است؟

نائب رئیس مجلس :

آقای حسینی اجازه بفرمایید، من اولاً خواهشم از شما این است این حرمت تریبون را رعایت بفرمایید. حالا یک نفر یک جایی یک حرفی زده است. آیا زده یا نزده، در این جلسه بحث هایی را که از تریبون می کنید، من خواهش می کنم حرمت تریبون را رعایت کنید. شما استدلال هایتان را در رابطه با ضرورت تحقیق و تفحص بیان بفرمایید. حالا ممکن است یک کارشناسی، یک کسی در یک جایی یک حرفی زده باشد، حرف با ربط یا بی ربط، خواهش می کنم اینها را پشت تریبون نگویید.

حسینی:

آقای باهنر، ببخشید. این بحث ها در صحن مجلس انجام شده است. بیرون و اختصاصی انجام نشده است.

آقای کوچک نژاد، بنشین، بنشین نگویم چه خبر است. بنشین. مجلس خریدنی نیست. آقای زیاری، مجلس خریدنی نیست.

اصل مطلب:

نکاتی که ما تهیه کردیم ارتباطی به افراد ندارد. ما هیچگونه تقاضایی نداشتیم من از مرکز پژوهشهای مجلس گزارش گرفتم. از بازرسی گزارش گرفتم. از دیوان محاسبات گزارش گرفتم. نتیجه این گزارشات این شد که سماجت کنیم بر اینکه تحقیق و تفحص انجام بشود.

دوستان من از چه می ترسند؟

اما نکات ما: مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرده که دانشگاه های پیام نور هنوز به سبک سنتی مربوط به دهه 70 اداره می شود و نتوانسته است خود را از آن دهه فراتر بیاورد. امروز روز و ایام فناوری اطلاعات است. ارتباطات به روز با وسایل ارتباطی مناسب می تواند موضوع پیام نور را در کشور به سطحی برساند که دانشجویان طبقه ضعیف مجبور نباشند هزینه های سربار داشته باشند، دانشگاه پیام نور به این سمت نرفته است. بسیاری از شما در شهرستانهایتان راجع به توزیع ثروت پیام نور ها توزیع عدالت در پیام نور دچار مشکل هستید یک شهری، یک خیری زمینی را به دانشگاه ارائه می دهد. بعد از پنج سال آرزویش این است، پیرمرد دارد می میرد، می خواهد دور زمینش را دیوار بکشد، همکاری نمی کنند. می گویند پول نداریم.

از طرفی برای بعضی از آقایان در شهرهایشان، در شهرستان هایشان، اقداماتی انجام می دهند که آن اقدامات .... بگذارید نگویم. مرکز پژوهش ها، قابلیت انعطاف پیام نور را زیر سوال می برد و تعمیم دسترسی آموزش به همه جامعه، شاخص های کیفی این دانشگاه در موضوع نیمه حضوری بودن کشور و غیر حضوری بودن شاخصی است که به حد مطلوب که نه، به حد متوسط هم نرسیده است. در هرم هیات علمی در دانشگاه پیام نور، هنوز شاخص های کیفی مستقر نشده است. در خیلی از دانشگاه های شما در رشته های فنی در رشته های تخصصی، در رشته های تجربی، دانشجو جذب شده ولی حتی یک آزمایشگاه کوچک ندارد.

در صورتی که آن دانشگاه ها و آن دانشکده ها نیازمند به وجود آزمایشگاه ها و کارگاه های فنی هستند ولی ندارند. بعضی از شهرستانها به خاطر یک نفر یک رشته باز کرده اند.

دوستان کمیسیون بروید بررسی کنید. بعد بیایید اینجا دفاع کنید و رد کنید. از دیوان محاسبات گزارش گرفتیم. این گزارش می گوید بودجه تفصیلی سال 91 در موعد مقرر توسط هیات امناء تصویب نشده است و مصرف بودجه در سال 91 کلاً دچار اشکال و خلاف قانون است.

عدم هر گونه اقدام عملیاتی و اجرایی جهت حرکت به سمت حسابداری نقدی، به طرف حسابداری تعهدی با توجه به الزامات بودجه انجام نشده است. فقدان وجود برنامه اجرایی سالانه سند چشم انداز از دانشگاه به طوری که هیچگونه برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت مورد تصویب قرار نگرفت.

پیش بینی مسیر حرکت در دانشگاه غیر ممکن است. حرف های بسیار زیادی هست . دوستان بخصوص دوستان کمیسیون که از طرف مجلس امانتدار مسائل مردم و مجلس راجع به موضوع، ای کاش بررسی می کردید. ای کاش موضوع را با همه تعویق هایی که به دلایل مختلف انداختید و بررسی می کردید.

تذکر در خصوص تحقیق و تفحص از دانشگاه پیام نور در صحن مجلس :

بسم الله الرحمن الرحیم

تذکر من 79 است. می گوید اگر در جلسه رسمی ضمن نطق یا مذاکره صریحاً یا تلویحاً نسبت سوتی به یکی از نمایندگان داده شود یا عقیده و اظهار او را بر خلاف جلوه دهند و نماینده مذکور برای رد آن نسبت به رفع اشتباه در همان جلسه یا در جلسه بعد اجازه نطق بخواهد بدون رعایت نوبت تا پنج دقیقه اجازه نطق خواهد داشت.

آقای مهندس باهنر:

من در صحبتم به موضوع آقای نادران و حضور دوستان در منزل ایشان اشاره کردم و پخش موضوع در صبح فردای آن روز در صحن مجلس آقای دکتر نادران و گروهی از دوستان پیام نور بودند. مسلماً آقای نادران این موضوع را در مجلس پخش نکرد و دوستان پیام نور پخش کردند و شما آنجا فرمودید که آقای نادران این موضوع را تکذیب کرد. اجازه می دادید آقای نادران صحبت کنند. ببینید که آیا اصلاً این موضوع را تذکیب کرده است یا نه؟

آقای مهندس آئین نامه می گوید من پنج دقیقه وقت دارم. شما متأسفانه عادت کردی متأسفانه عادت کردی، متاسفانه عادت کردی که زمانی که دلت نمی خواهد آنجا بنشینی و به هر طریقی که بخواهی نماینده مجلس را تخطئه کنی.

این تضعیف، این تخطئه این بی حرمتی بخشودگی نیست و من در این دنیا و در قیامت حتماً شما را نمی بخشم. والسلام.

 

181

16/11/1392

ارائه نظرات کارشناسی بعنوان موافق بخشی از مواد لایحه بودجه کل کشور در صحن مجلس:

بسم الله الرحمن الرحیم

تبریک دهه فجر انقلاب اسلامی به همه فجر آفرینان و یاد امام و شهدا، گرفتاریهای صدا و سیما که دغدغه نظام است حل شود. باید به صدا و سیما کمک کرد. باید از صدا و سیما حمایت کرد. ولی دوستان، مسیر حمایت از صدا و سیما به این مفهوم نیست که یک جای دیگری را تعطیل کنیم. ما می خواهیم صدا و سیما داشته باشیم، مخابرات داشته باشیم. دستگاه های اجرایی داشته باشیم، صنعت داشته باشیم، کشاورزی داشته باشیم. الان در روستاهای ما، آقای عثمانی برادر عزیز و دانشمندم، در تهران بیشترین خدمات صدا و سیمایی وجود دارد، آیا ماهواره نیست؟ در اصفهان ، در شهرهای بزرگ در بلاد کبیره آیا مشکل ماهواره وجود ندارد؟

مردم شما در روستاها، در شهرهای کوچک، آیا امکان برخورداری از سیگنال های مخابراتی را دارد، زیر ساخت های مخابراتی در کشور ما مهیا و فراهم است.

تازه صدا و سیما بهره بردار است. دوستان اشتباه نکنید. این کار وظیفه مخابرات است، باید انجام بدهد. باید به صدا و سیما بعنوان بهره بردار کمک کرد تا از فضایی که مخابرات ایجاد ی کند استفاده و بهره برداری کند. بنابراین با این کار که رقم آنهم خیلی زیاد نیست، ما درگیری ایجاد می کنیم بین دو دستگاه، بین صدا و سیما و مخابرات. من خواهش می کنم دوستان از محل دیگری (3000) میلیارد پول بدهید به صدا و سیما ولی صدا و سیما را درگیر با مخابرات نکنید. مردم روستاها را آواره نکنید.

آخر هفته ما می رویم، در روستاها مشکل دارند. مردم در ارتباط گیری مشکل دارند. مردم در اطلاع رسانی و ارتباط گیری، همین دفعه در جریان برف روستاهای ما دچار مشکل شدند برای اینکه زیرساخت های مخابراتی فراهم نبود نتوانستند اطلاع بدهند در چه وضعیتی هستند. بنابراین من خواهش می کنم برای تقویت صدا و سیما به مخابرات لطمه نزنید. به زیر ساخت کشور لطمه نزنید. به صدا و سیما کمک کنید از جای دیگر. والسلام

 

سخنرانی و تشریح زیان های حاصل از برش برف در استان مازندران در صحن مجلس:

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر امام و امت اسلام و فجری که آفریدند و تبریک دهه فجر به همه همکاران و ملت بزرگ ایران.

همکاران عزیز، در هفته جاری خبر بارش برف سنگین را در شمال کشور شنیدید. وقتی در نگاه اول این خبر شنیده می شود خوشحال کننده است. در یک کشور خشک و کم آب، بارش برف و باران شادی آفرین است. ولی در این برف چه اتفاقی افتاد؟

اول جا دارد از آقای دکتر لاریجانی، از آقای ابوترابی و همه بزرگان مجلس و دولت به خصوص آقای نوبخت و عزیزان دیگری که کمک کردند تقدیر کنیم.

ما دیروز از طرف مجلس مأمور شدیم و به منطقه رفتیم. بنده، آقای دکتر شریعت نژاد، آقای دکتر احمدی لاشکی، آقای مهندس علیپور، آقای مهندس خجسته علیرغم بیماریش به منطقه تشریف آورده، آقای چهاردولی و آقای فیاضی.

عزیزان، ارتفاع برف به (20/1) تا (2) متر است. در منطقه ای که پنجاه سال گذشته حتی 20 سانتیمتر برف نیامده است، منطقه معتدل است و مردم ، درختان، احشام، باغات مردم به سرما و یخ زدگی عادت ندارند، مشکلات فراوانی ایجاد شده، راه های روستایی قطع شده به آنها دسترسی نیست. مردم آب ندارند. ارتباط تلفنی ندارند. از 113 روستا هیچ اطلاع در دست نیست. من خواهش می کنم، ضمن اینکه از سپاه تشکر کنم که حقاً امام نکته خوبی فرمود که «اگر سپاه نبود کشور هم نبود» ما دیشب دیدیم، دیروز تشکر مردم را از سپاه دیدیم. مردم وقتی که این لباس و این آرم سپاه را می دیدند، امیدوار می شدند.

عزیزان هلال احمر، استاندار عزیز استان ما که اصلاً رفته آنجا اردو زده و نشسته است. دو تا از وزیزان امروز رفتند که از آنها تشکر می کنیم. بگذارید من گله نکنم ولی یک خواهش دارم از وزیر کشور، وزارت کشور باید جلسه را آنجا برگزار کند. ستاد بحران را آنجا برگزار می کرد و برای حل مسئله مردم حضور پیدا می کردند. من خواهش می کنم که همه کمک کنیم. ببینید. یک جمله می گویم و تمام می کنم: نمایندگان عزیز، مردم خوب دیگر نقاط کشور، شمال کشور محل توزیع شماست. محل استراحت شماست. الان مردم شمال نیازمند مدد شما هستند بیایید کمک کنید، همت کنید دست این مردم را بگیرید که آسیب نبینند. من جا دارد از ارتش که قرار بود از امروز وارد منطقه شود و کمک کند تشکر کنم. انشاء الله با کمک هوا نیوز، همه نیروهای نظامی و انتظامی و همه مردم و دولتمردان این مشکل حل شود. آقای نوبخت هم قول داده اند که هر گونه کمک مالی برای مردم خطه شمال لازم باشد می کنند. ما فقط می خواهیم آن راه باز شود و مردم از این محاصره در بیایند و بدانیم آنجا چه خبر است و به مردم کمک کنیم. انشاء الله.

 

 

189

07/12/1392

بیانات نائب رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به مناسبت سالگرد حماسه مردم شهید پرور شیرگاه و سوادکوه:

اجازه دهید بنده سالگرد حماسه مقاومت و ایستادگی مردم متعهد و شجاع و شهید پرور شیرگاه و سوادکوه را که در برابر منافقین ایستادگی نمودند و ضد انقلاب را که قصد تهاجم به این شهر مقاوم را داشته با شکست روبرو نمودند و در اسفند سال 1365 با تقدیم دو شهید، برادران ارجمند بسیجی داودیان و دوستعلی زاده و یک جانباز، همکار ارجمندمان جناب آقای سید هادی حسینی که در این عرصه از حریم انقلاب  و میهن اسلامی دفاع نمودند و به افتخار جانبازی نائل شدند از سوی مجمع نمایندگان مازندران، خدمت مردم شریف شیرگاه و سوادکوه و خانواده های معزز شهدای عالیقدر عرض ادب داشته باشم و برای این مردم شجاع، آرزوی سعادت و پیروزی و موفقیت در همه صحنه ها را دارم.

 

214

18/03/1393

تذکر آئین نامه ای و اخطار قانون اساسی

اولین تذکر:

تذکر من به وزارت رفاه است در ارتباط با حقوق کارگران مظلوم بازنشسته صنعت فولاد که علیرغم اینکه موضوع سهم شان در صندوق بازنشستگی مشخص شده ولی حقوقشان با تأخیر یکی، دو ماهه پرداخت می شود و این به نظر من توجیهی ندارد.

دومین تذکر:

موضوع پزشک خانواده است که در استان های فارس و مازندران به شکل آزمایشی اجرا می شود که متأسفانه مردم به شدت در مضیغه و خسران هستند. علیرغم اینکه جناب وزیر قول داده بودند که ظرف یکی، دو ماه اول سال این مسئله را حل کنند و مردم را از گرفتاری و سردرگمی نجات دهند، متأسفانه این کار هنوز انجام نشده است. ما ضمن تشکر از آقای دکتر هاشمی در ارتباط با موضوعات دیگر، راجع به این مسئله از وزارتخانه گله داریم و انتظار داریم که این مسئله بدرستی حل شود.

سومین تذکر

درخواست از وزارت جهاد کشاورزی است که مسئله ساماندهی زمین کشاورزی و موضوع زهکشی را که سال گذشته به شکل آزمایشی اجرا شده و امسال هم (43) هزار هکتار قرار شده است در سطح استان های شمالی کشور اجرا شود در دستور کار قرار دهند و با سرعت بیشتری عمل شود تا برای کشاورزان عزیز مشکل ایجاد نشود و بتوان نیازهای کشور را تأمین نمود. با این کار شمال کشور می تواند برنج کشور و محصولات کشاورزی کشور را در بسیاری از مواقع تأمین و مشکلات مردم را حل کند.

چهارمین تذکر :

موضوع بعدی در حوزه کشاورزی، مسئله مرکبات است. با توجه به فشاری که در قضیه برف بر مردم مازندران و خطه شمال کشور وارد شده، هنوز خسارت هایشان پرداخت نشده و مشکلات مردم مضاعف شده است.

تذکر پنجم :

موضوع بعدی بیمه کشاورزان است که متأسفانه به کشاورزان سخت گیری می شود و بچه های کشاورزان را بیمه نمی کنند و این مسئله در خطه شمال کشور مشکل ایجاد کرده است و ما بیشترین بیکاری را متأسفانه داریم.

مسئله جوانان و مسئله بیکاری جوانان باید به نحوی حل شود.

کشاورز دارد فرزندش را تحت پوشش بیمه اش قرار می دهد، می گویند باید بالای این مقدار هکتار زمین داشته باشید تا بتوانید بچه هایتان را بیمه کنید. از کجا زمین بیاورد؟ بچه هایش را کجا ببرد؟ دارد خودش زندگیش را سخت می گذراند و بچه هایش را تحت پوشش قرار می دهد و می خواهد از مزایای بیمه ایش استفاده کند.

تذکر ششم :

موضوع بعدی، مسئله سیل است. خسارت سیل گذشته منطقه شمال کشور هنوز پرداخت نشده است. خسارت برف هنوز پرداخت نشده است. دوباره یک سیل جدیدی آمده و به استان خسارت جدیدی وارد کرده اهست.

سفر مسئولین بالای سر ما، ما آنجا برای مسئولین نوکری هم می کنیم ولی سفر باید فایده داشته باشد. بلافاصله برای التیام زخم هایی که بر مردم خورده، خسارت وارد شده، زندگیشان، نو عروس ها، دامادها ، زندگی سی ساله مردم زیر آب رفته است. خواهش می کنم کمک کنید برای اینکه مسائل حل شود. انشاء الله

تذکر هفتم :

من تشکر می کنم از دلاور مردی بچه های والیبال و ورزش، انشاء الله کمک بکنید که فوتبال کشور هم موفق شود، چرا ورزشکار قهرمان مازندرانی را از فوتبال ملی حذف کردند؟ والسلام .

احسنت نمایندگان

 

216

21/03/1393

سخنرانی در صحن علنی مجلس به عنوان موافق لایحه تمدید مدت اجرای آزمایشی قانون استخدام نیروی انتظامی:

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر منجی عالم بشریت و تبریک به مناسبت نیمه شعبان- به همه ملت بزرگ ایران و همکاران عزیزم در مجلس.

همکاران عزیز:

ضمن تقدیر از مخالفین محترم و عزیزانی که تذکر دادند، به نظر من همه این دغدغه ها درست است، باید قبول کنیم که نیروی انتظامی یک نهاد فعال، پویا و خدوم در جامعه است و وجود آن برای کشور نعمت است و عملکرد آن هم نعمت مجهول است و نعمت امنیت است که ما داریم ولی ممکن است احساسش نکنیم. دولت، مجلس و کارگزاران نیروی انتظامی در این موضوع تأخیر کرده اند. ممکن است این حرف درست باشد و یا حتی تعلل شده باشد که نظر آقای دکتر این بود که تعلل نشده و به خاطر کثرت مسائل به تأخیر افتاده این نباید منجر به عدم تصویب یا عدم وجود قانون برای مجموعه ای باشد که مدام و به لحظه و هر ثانیه با قانون درگیر ضابطه قوه قضائیه است. در بعضی از مواقع ضابط دستگاه های نظارتی است و این نمی تواند قانون داشته باشد. نیروی انتظامی نهادی است که با بسیاری از مسائل اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، قضایی، اقتصادی که به روز در جامعه اتفاق می افتد مواجه است و او نمی تواند بدون قانون و بدون حکم وارد جایی شود. در خیابان جریمه کند. احکامی را اجرا کند و یا در اجرای احکام به قوه کمک کند.

بنابراین اگر ما برای نیروی انتظامی تعیین تکلیف نکنیم اثرش به مجموع جامعه بر می گردد و ممکن است در آینده اثر وضعی داشته باشد. دستگاهی است که هر لحظه با قانون ارتباط دارد و ما نمی توانیم نیروی انتظامی را نادیده بگیریم و بگوییم عیب ندارد. حالا قانون نداشته باشد به قانون چند سال پیش بر می گردیم و یا کاری با آن نداشته باشیم . ممکن است از امروزی که او قانون نداشته باشد بسیاری از مسائل قفل شود و اگر سربازان، افسران عزیز نیروی انتظامی، کادر محترم نیروی انتظامی و پلیس در جامعه به واسطه ضرورت به واسطه احساس مسئولیتی که دارند موضوعی را وارد شوند و عمل کنند خدای ناکرده فردا موجب خسران شخصی برای خودشان و زندگی شخصیشان شود. بنابراین من از دوستان خواهش می کنم به احترام افسران عزیز نیروی انتظامی که ما می بینیم در جای جای کشور هر وقت باران است آفتاب است، سیل است، زلزله است، حوادث غیرمترقبه است، شادی است، غم است، همه جا در غم و شادی مردم شریکند و در نظم و انضباط اجتماعی و حفظ امنیت جامعه کمک می کنند. آنها را بلاتکلیف نگذاریم و به خاطر گل روی افسران و سربازان عزیز نیروی انتظامی و فرماندهان عزیزشان امروز این مسئله مهلت دوماهه داده شود.

من از دولت و مجلس خواهش می کنم که از این فرصت استفاده کنند و این اصلاح انجام شود و در مهلتی که همکاران من در مجلس دیدند، انشاء الله این مسئله را به مجلس بیاورند و قانون را دائمی کنیم. والسلام علیکم و رحمه الله

 

218

27/03/1393

ارائه تحلیل کارشناسی در خصوص طرح جامع کاداستر کشور :

من هم تبریک می گویم دستاوردهای دوستان تیم ملی فوتبال و والیبال و هم امیدوارم که در همه عرصه ها، جوانان کشور ما موفق و موید باشند. دوستان، دو جا در ماده (3) سازمان ثبت اسناد را همین طرح مکلف کرده که سازمان مکلف است ظرف پنج سال از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، حد نگاری را به نحوی به انجام برساند که ...

یک جا هم در ماده (10) سازمان نقشه برداری را مکلف کرده، من فکر می کنم که این موضوع ماده (8) الزامی نداشته باشد که ما در این بند بیاوریم. چون دو جا تکلیف را روشن کرده و سازمان ها را مکلف کرده است. ضمن این که وقتی قانون نوشته می شود اولاً قانون باید موجز باشد و مختصر و گویا که به نظر من با نبود ماده (8) می تواند این ویژگی را داشته باشد. ثانیاً ما هم مکلف به اجرای قانون هستیم که به نظر من ماده (8) چیزی برای گفتن ندارد. بنابراین من با پیشنهاد برادر عزیزم جناب آقای پور ابراهیمی موافقم و خواهش می کنم دوستان به خاطر این که در دو جا این تکلیف هر دو سازمان ثبت اسناد و نقشه برداری را مشخص کرده با حذفش موافقت بکنند و این ماده ای که چندان فایده ای هم ندارد از قانون حذف بشود.

 

231

01/05/1393

ارائه نظرات و دیدگاه کارشناسی بعنوان موافق طرح تشکیل شورایعالی اشتغال:

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن قبولی طاعات و عبادات همکاران و مردم خوب ایران، ضمن اعلام انزجار از آدم کشی و نسل کشی در غزه و عراق و اظهار همدردی با مردم مظلوم غزه و عراق و دعوت از ملت ایران برای راهپیمایی در روز قدس،

به استحضار همکاران می رسانم که حضور کمیته امداد در این مجموعه سبب تقویت کمیته امداد خواهد شد. توجه داشته باشیم که کمیته امداد آرزوی امام (ره) برای رسیدگی به محرومان بود و از یادگارهای امام راحل است.

اشتغال در کمیته امداد سبب تقویت طبقه محروم جامعه خواهد شد. امداد در سال های اخیر کمترین کمک را از دولت گرفت و بیشترین اشتغال را ایجاد کرد و تقریباً هیچ معوقه ای هم نداشت.

دوستان، یادمان باشد که ما در قالب های متعدد، در دولت های متعدد دست افراد پول دادیم و سازمان های مختلف بردند. و الان نتیجه اش نزدیک به (150) هزار میلیارد تومان معوقه است ولی بروید بررسی کنید و ببینید که کمیته امداد هیچ معوقه ای ندارد. آنهایی که از کمیته امداد پول گرفتند طبقات محروم جامعه بودند ولی سرمایه گذاری کردند و پولشان را برگرداندند. خوب سرمایه گذاری در کمیته امداد هدفمند است و ایجاد اشتغال نیز در آنجا هدفمند است و هدفشان طبقه مستضعف جامعه است. یتیم و صغیر و گرفتار را تحت پوشش قرار می دهند و برایشان در اشتغال کار می کنند. نگاه اشتغال در کمیته امداد امام خمینی (ره) نگاه خوداتکایی و خودکفایی است و تقریباً (633) هزار طرح در کشور در شهرها، نقاط محروم شهری و روستایی اجرا کرده است.

عزیزان پیشنهاد کمیسیون مغایرت با اصل (138) و (175) قانون اساسی را هم مرتفع کرده است. اگر ایراد هم باشد می تواند این حضور بدون حق رای باشد و مشکل حضور را هم کند.

کمیته امداد، نهاد عمومی غیردولتی است در مقابل دیدند که شاکله اصلی اش، شاکله دولتی است. در سال 1391 کمیته امداد بعنوان دستگاه اجرایی برتر در ایجاد بنگاه های زود بازده شناسایی شده است. کسی باورش نمی شد در همه دستگاه هایی که در حوزه صنعت، کشاورزی و بخش های دیگر فعال بودند، کمیته امداد امام (ره) دستگاه برتر شود و شورای عالی اشتغال کشور به آن لوح تقدیر داده است. کمیته امداد در کاهش نرخ بیکاری، شکاف و فقر، افزایش تولید، درآمد ناخالص ملی، کاهش هزینه ناشی از ناهنجاری های اجتماعی موثر بوده است . چون عرض کردم کمیته امداد حرکتش هدفمند است و جامعه هدف، برایش جامعه مشخصی است.

نفر به نفر سراغ افراد می رود و افراد را توانمند می سازد که خروج (300) هزار خانواده گرفتار که توانمند شدند و از تحت پوشش خارج شدند جزء اقداماتی است که کمیته امداد امام (ره) در این سه سال اخیر داشته است. پیشنهاد من به دوستان این است که به این طرح رأی بدهند مطمئناً در این ایام ماه مبارک رمضان به عنوان باقیات صالحات برای ما می ماند که انشاء الله حاصلش مزد ایام روزه داری در ایام ماه مبارک رمضان خواهد شد. والسلام

 

240

05/06/1393

ارائه نظرات کارشناسی بعنوان موافق در خصوص لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقر و اصلاحات بعدی بشرح ذیل:

بسم الله الرحمن الرحیم

اولاً بنده از مدیریت خوب آقای دکتر لاریجانی در این ایام بر مجلس شورای اسلامی تشکر می کنم. دوماً دستاوردهای رزمندگان سلحشور غزه پیروزی آنها را بر اسرائیل غاصب تبریک می گویم.

دوستان، جمهوری اسلامی یکی از دستاوردهای خوبش انتخاب شوراها و دخالت مردم در مدیریت بر شهرها و روستاها بود و ما نمی توانیم نقش شوراها را در این مسئله نادیده بگیریم . همین حالا ما در استان های مختلف، در استان های شمالی کشور، در مناطق مختلف کشور با مشکلاتی در ارتباط با محدوده روستاها، حریم روستاها، حریم شهرها، مسائل منابع طبیعی، تداخل مسائل منابع ملی و حقوق مردم روبرو هستیم که معمولاً افراد دولتی کمتر با آن درگیر با مشکلات مردم مواجه اند.

شوراها افراد در دسترس مردمند و مطلع از مسائل و مشکلات مردم. بنابراین اگر ما به جای حضور مسئولین دولتی و افراد دولتی که معمولاً در جلسات ذی نقش هستند، به شوراها و عناصر مردمی و عناصر حاضر در جامعه و مسئولانی که مردم خودشان انتخاب کرده اند نقش بدهیم به نظر من مشکلات مردم را بیشتر درک می کنند. بیشتر از عمق مشکلات مردم مطلعند، بیشتر در معرض مردمند. بنابراین برای حل مشکلات مردم کمک می کنند.

اینجا چون یک طرف آن کلاً دولت است و نقش مسئولین دولتی مشخص است به نظر من اگر این حذف صورت بگیرد و شورای بخش یا شورای جایگزین شود و نقش مردم فعالتر شود بهتر است. بنابراین من خواهش می کنم دوستان به پیشنهاد آقای دکتر ابراهیمی رأی بدهند و این مسئله به نفع مردم و نمایندگان مردم تمام می شود. والسلام.

 

249

27/07/1393

متن نطق صحن علنی :

بسم الله الرحمن الرحیم

خدایا تو را شاکریم که نعمت اسلام را به ما ارزانی فرموده ای و پیامبر اعظم اسلام را بر ما به رسالت و قرآن کریم را کتابم قرار داده ای. مرا به نعمت عزیز و ائمه اصحاب رسولت در مسیر هدایت قرار دادی. رسولت را به عدالت و اخلاق فرمان دادی و دینش را بر دل های آزادگان جهان جاری ساختی.

تشکر از ملت بزرگ ایران که با استقامتشان «فستقم کما امرت» را معنا کردند و در عرصه های بین المللی و جهانی، شاهد سرافرازی شان هستیم، ملتی قدرتمند که از پای نخواهند نشست که وعده نصرت خدا نزدیک است و تقدیر از بزرگان و جوانان حوزه انتخابیه ام که امروز با حضور در مجلس سرافرازم ساختند.

و اما محرم

باز دیوار و در و کوچه همه شور حسین               موسم سینه و زنجیر و عزا نزدیک است

عزت عالم و آدم همه در لشگر اوست                  سفر آخرت مونس ما نزدیک است

شعیان، جمله سیه پوش شوید                                     که حسین آمد و ایام عزا نزدیک است

همکاران عزیز؛

در سال سوم خدمت در مجلس شورای اسلامی هستم. نگاهی گذرا به گذشته و آنچه در حال گذر است، نشان از آن دارد که علیرغم همه زحماتی که در دولت عزیز و مجلس محترم توسط کارگزاران نظام متحمل می شود، ولی نعمتان ما، مردم عزیز با همه عظمت و بزرگی، زندگی راحتی ندارند. سختی شرایط زندگی، مشکل معاش، جوان های تحصیل کرده بیکار، شرایط سخت برای تولید در بخش کشاورزی، صنعت و معدن برای تولید کنندگان، وضعیت بد بانک ها و ظلم مضاعف در حق مردم بخصوص تولید کنندگان همه و همه یک پیام دارد و آن اینکه باید طرحی نو در اندازیم.

شیوه های سنتی قانونگذاری و شیوه اداری کشور در زمانی که رشد علم و فناوری با سرعتی برق آساست، پاسخگو نیست. قطعاً واقفید که در دو سال گذشته هیچ طرح یا لایحه ای بدون فوریت به مجلس نیامده است. اینجاست که باید گفت، چون نیک نظر کرد، پیر خویش در آن دید.

به نظر می رسد راه حل اساسی این مشکلات، تغییر اساسی در شیوه قانونگذاری و در واقع قانون زدایی است.

مشکل مهم دیگری که جای بحث مفصل دارد، وضع نابسامان و درگیری های فرقه ای جهان اسلام است. ظهور و حضور گروه های مختلف در کشورهای مختلف دنیا با پول کفار و ابر قدرت های جهانخوار، قتل عام زنان و مردان عراق، افغانستان و فلسطین و سوریه و لبنان و بسیاری دیگر از کشورهای مسلمان حکایت از این درد و بلای خانمانسوز دارد.

دوای این زخم کهنه تاریخ، اتحاد بین مسلمانان است.

از فرصت استفاده کنم و تقدیر کنم از همکارانم در انتخاب ما به عنوان نماینده تام در بین المجالس و تقدیر ویژه از آقای رئیس برای حضورشان در آنجا و سخنرانی خوبی که داشتند و انتخاب آقای چودری به عنوان رئیس بین المجالس که نشان از اتحاد بین مسلمانان بوده و به نظر من فرصت خوبی است که نشان بدهد هر وقت ما دست اتحاد با هم داشته باشیم، اتفاقات خوبی می تواند در دنیا بیافتد. «ان تنصروا الله ینصرکم و یثبت اقدامکم»

تقدیر از وزیر محترم کشاورزی به خاطر اهتمام در مسائل مربوط به کشاورزی و از جناب آقای وزیر، خسارت کشاورزان ناشی از برف هنوز پرداخت نشده، موضوع بازرگانی، واردات بی رویه برنج، مرکبات و عدم توجه به این حوزه در فصول تولید، متأسفانه مردم را دچار مشکل کرده است.

الان مسئله اساسی ما در منطقه موضوع تولید کنندگان مرغ است.

عزیزان من، مرغ خریداری شده وارد بازار شد و متأسفانه تولید کنندگان دچار مشکل شدند. نباید این طوری به تولید آسیب برسانیم، دقت کنیم.

تقدیر از وزیر محترم راه بخاطر تلاششان در ساخت راه های شمال، ولی جناب آقای آخوندی، ما از شما تشکر می کنیم ولی خواهش می کنیم که به موضوع راه، تسویه حساب با مردم، به موضوع تملک مساکن مردم، اهتمام بورزید و سرعت بیشتر کمک کنیم برای اینکه شمال متعلق به مردم خاصی نیست. شمال متعلق به همه مردم ایران است.

همکاران عزیز ما آخر هفته دچار مشکل می شویم. راه ها بسته می شود . مردم حتی نمی توانند بیمارانشان، تصادفی هایشان را از منطقه خارج کنند.

موضوع تقدیر از وزیر محترم صنعت به خاطر کک سازی و ذغال شویی و راه اندازی معادن، ولی جناب وزیر، سرعت در کار مورد لزوم است.

و تقدیر از وزیر محترم کار، ولی جناب آقای ربیعی، کارگران بازنشسته صنعت فولاد حقوق نمی گیرند، بازنشستگان وضع حقوقشان بد است مشکلات فراوانی در این حوزه وجود دارد که انشاء الله با اهتمام شما این مسئله حل شود.

موضوع بعدی، ما در آستانه برنامه ششم توسعه قرار داریم. دوستان من، باز نگویند تقصیر بالا بالاهست. همکاران عزیز مجلس، دولتمردان ما با هم باید اهتمام بورزیم به اینکه یک برنامه خوب در برنامه ششم توسعه تنظیم کنیم. مقام معظم رهبری دو موضوع را، موضوع فرهنگ و موضوع علم و فناوری را در برنامه ششم تأکید کردندو انشاء الله این دو موضوع رعایت شود.

موضوع المپیکی ها و ورزشکارانی که در عرصه بین المللی مدال آوردند. تقدیر از کمیته ملی المپیک، جامعه ورزشی، فدراسیون های ورزشی به خاطر دستاوردهای خوبی که بدست آمده و بخصوص جوانان غیور شمال که به تنهایی به اندازه همه کشور غرور آفرینی کردند.

تشکر از وزیر محترم بهداشت به خاطر فضایی که بوجود آمده استفاده درست از قانون.

جناب آقای وزیر، ولی یک نکته هست. وضع پرستاران و کادر درمان شما، فاصله حقوق شان با پزشکان بسیار زیاد است و این عدالت نیست. ان شاالله این مسئله رفع شود.

مسئله آخر من، مسئله خواهش از دولت

جناب آقای روحانی، آقای وزیر کشور:

نمی توان یک قانون را متوقف کرد به خاطر اینکه ما بعداً می خواهیم لایحه بیاوریم. موضوع تقسیمات کشوری را خواهش می کنم از بازداشت در بیاورید. شما که دوست ندارید کسی بازداشت شود چرا مردم را بازداشت می کنید؟ بخش بالا تجن و بخش لاریم بزرگ ما و بخش ارطه ما سالهاست دچار مشکل است که انشاءالله مشکل حل شود.

این مشکل معیشت معلمان، مشکل معیشت بازنشستگان و به خاطر کمبود وقت عذر خواهی می کنم.

من گزیده، گزیده از مطالبم مسائلی را گفتم و تقدیر می کنم از هیأت رئیسه ، بخصوص جناب آقای دکتر لاریجانی به خاطر حضورشان در عرصه بین المللی، بر محمد و آل محمد صلوات (صلوات حضار).

 

268

10/09/1393

بیان دیدگاه های تخصصی و کارشناسانه بعنوان موافق طرح مقررات مالی دولت

بسم الله الرحمن الرحیم

من فکر می کنم که این ماده خوبی باشد. به این دلیل که ما اولاً در مساله زیست محیطی شهرهای بزرگ و کلانشهرها درگیر مسائل زیست محیطی هستیم و نه شهرهای کوچک. موضوع بعدی این است که محیط زیست در کشور مسئله مهمی است و نباید از آن غافل بمانیم. از آن طرف می گوئیم که شهرها آلوده است، نمی شود نفس کشید. مشکلات بهداشتی و درمانی سلامت مردم در خطر است و از آن طرف می گوئیم آقا، چرا کلان شهرها؟ همه شهرها، شهرهای کوچک عموماً درگیر مسائل زیست محیطی به این شکل و آلودگی هوا نیستند و این کمک می کند که صنایع در شهرهای بزرگ به نفع مردم شهرهای کوچک است.

اینجا دیگر صنایع مجبور می شوند از شهرهای بزرگ، کلانشهرها کوچ کنند، یا اینجا سرمایه گذاری نکنند و بروند در شهرهای کوچک تر سرمایه گذاری کنند.

اینکه فرمودند چرا محیط زیست به تنهایی تصمیم می گیرد؟ به نظر من محل اشکال نیست ما هر کجا تصمیم گیری ها را به یک جمع سپردیم معمولاً آن جمع نتوانسته درست تصمیم گیری کند و هر کس گردن دیگری انداخت. لذا اینجا مسئولیت با محیط زیست خواهد بود. محیط زیست اگر تشخیص دهد، در یک شهر کوچکی مسئله آلودگی پیش آمده آنجا را هم کمک خواهد کرد و مشکلات آن شهر رفع خواهد شد. من فکر می کنم که دوستان به حذف رأی ندهند و بگذارند این ماده الحاقی باقی بماند. متشکرم

 

276

10/10/1393

تذکر آئین نامه ای و اخطار قانون اساسی در صحن مجلس به شرح ذیل:

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام عسگری و تبریک شروع سال جدید میلادی و امامت حضرت امام عصر (عج)

جناب آقای رئیس جمهور محترم من تشکر می کنم از تلاش های شما ولی «گرانی- گرانی- گرانی و بیکاری- بیکاری- بیکاری) در برنامه شما چه راه حلی برای رفع مشکل گرانی و بیکاری و تقویت تولید وجود دارد؟

برنامه 100 روزه را عرض می کنم:

پرونده های سرمایه گذاران و تولید کنندگان در مسیر دستگاه های اجرایی و صندوق توسعه سرگردانند. دستور بفرمایید فکری به حال آنها بشود.

وزیر محترم صنعت، تشکر از تلاش شما در فعال کردن معادن البرز مرکزی، تقاضای کنترل ورود کالاهایی که به داخل کشور می آید و در داخل کشور تولید می شود ولی باز دوباره ما وارد می کنیم. مثل صنعت نساجی که در حال زمین خوردن مجدد است.

وزیر محترم کشاورزی، واردات بی رویه برنج- چای و محصولات دیگر کشاورزی و مرکبات که به تولیدی که به تاکید مقام عظمای ولایت است اسیب می زند از تلاش های شما تشکر می کنم.

اگر زمین های کشاورزی شمال زهکشی بشود، نیازی به ورود برنج نخواهیم داشت.

موضوع بعدی، صنعت مرغ است که تولید کنندگان دارند شکست می خورند ستون خیمه صنعت مرغ کشور دارد فرو می ریزد. انشاءالله یک فکری به حال صنعت مرغ شود.

وزیر محترم رفاه، تشکر از تلاش های شما، تأکید بر حل مشکلات حقوقی کارگران صنعت فولاد (80) هزار نفر هستند. آن ها چه گناهی کردند که در عمق معدن، در جلوی کوره فولاد کار کردند و امروز بازنشسته هستند و حقشان را باید بپردازند و متأسفانه مشکل دارند.

وزیر محترم نیرو، آب شرب مردم سوادکوه و قائمشهر و جویبار و مردم روستاهای اطراف سد نمی توانند آب خوردنشان را از داخل سد بردارند.

وزیر محترم راه، تقدیر از تلاش شما و سرعت برای جاده سوادکه و تعیین تکلیف برای تملک اراضی منطقه.

من جا دارد از تلاش های دولت و وزرایی که کار می کنند، فعالیت می کنند تقدیر کنم و تقدیر کنم از مردمی که با حوصله به نظام جمهوری اسلامی و حفظ و کیان تمامیت ارضی این کشور کمک می کنند.

 

291

26/11/1393

سخنرانی در صحن مجلس بعنوان اولین موافق لایحه بودجه سال 1394

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم جمیعاً ورحمت اله

من هم عرض تبریک دارم به مناسبت دهه مبارک فجر و تقدیر و تشکر از فجر آفرینان امسال، از مردم بزرگ ایران زمین و ایرانیان مقیم کشورهای مختلف برای حضور پرشکوه در مراسم 22 بهمن و دهه مبارک فجر

ابتدا جا دارد از ارائه به موقع لایحه بودجه توسط دولت تقدیر بکنم. دوستان ما یادمان هست که در سنوات گذشته و سال های پیش همیشه بودجه با تأخیر تحویل مجلس می شد و این عمل مناقشه در صحن مجلس بود و نوع تحویل لایحه بودجه هم خودش یک مناقشه دیگری بود که در بعضی از سنوات اتفاق افتاده بود. امسال بودجه هم به موقع تحویل داده شد و هم در یک فضای آرامی بررسی شد.

از تلاش های همکاران خوبم در کمیسیون تلفیق هم تقدیر می کنم که علیرغم ایراداتی که دوستان بر موضوع شکل گیری ترکیب جدید تلفیق در صحن بخصوص بعضی از دوستان کمیسیون بودجه داشتند. دیدیم که این تصمیم مجلس در ارتباط با ترکیب و تلفیق، تصمیم درستی بوده و بدون هیچ نگرانی این مسئله پیش رفت. و اما نکاتی که بعنوان موافق می خواهم در بودجه خدمت دوستان عرض کنم عبارتند از:

یکی اینکه در شرایطی که قیمت نفت در کشور ما در دنیا با چالش جدی مواجه است در بودجه امسال، دولت سهم نفت را در بودجه کمتر دیده است. چیزی که آرزوی سالیان متمادی مقام معظم رهبری، مردم و شما نمایندگان عزیز بوده که ما به مرور انشاء الله بتوانیم سهم نفت را از بودجه کم کنیم و چیزهای دیگری از جمله مالیات را جایگزین کنیم و این کار در بودجه سنواتی امسال محقق شده، هر چقدر که ممکن است فکر کنیم یا بعضی از دوستان در بحث شان اشاره داشتند که به خاطر فشار پایین بودن قیمت نفت این اتفاق افتاده، ولی در عین حال این مسئله و شرایط را دولت به درستی تشخیص داده و مجلس هم بدرستی کمک کرده که این سهم پایین بیاید و ما بتوانیم از محل های دیگر این مسئله را حل کنیم.

موضوع هم این است که سهم عمران و توسعه نسبت به جاری در بودجه امسال تغییر کرده و به نظر من این تغییر، تغییر مناسبی است که ما باید در بودجه سنواتی به آن بپردازیم و این کار به مرور اتفاق بیفتد که از سهم جاری ما کم شود و سهم توسعه و عمران در اعتبارات کشور افزایش پیدا بکند که منجر به سازندگی کشور، ایجاد توسعه اشتغال و مسائلی از این دست در بودجه بشود که استحضار دارید سهم توسعه و عمران با سهم عمران (16) درصد در بودجه افزایش پیدا کرده و افزایش جاری در بودجه تنها (11) درصد بوده است که به نظر من اگر بتوانیم در سال های متمادی تداوم بدهیم می توانیم این مشکل شکننده بودجه کشور را بطور مناسبی حل بکنیم. دولت در بودجه بدنبال ثبات قیمت بوده و سعی کرده از فشار به مردم در ارتباط با افزایش قیمت کم بکند و جلوگیری نماید و به نظر من این نکته مثبتی است. هر چند که ما در این سنوات گذشته بر فشار روز افزون قیمت ها در بازار بودجه بودیم و زندگی مردم در این شرایط سخت، بچه های بیکار مردم زندگی سمت مردم در شرایط سمت اقتصادی را تحت فشار قرار می داده. ولی امسال دولت سعی کرده با برقراری یک ثباتی در بحث قیمت ها این ما را بدرستی مدیریت بکنید و انشاء اله بتواند در طول سال 94 هم این بحث را اجرایی بکند تا بتواند فشار بر مردم را کم بکند.

سهم مالیات در بودجه بیشتر شده و تأکید بر جلوگیری از فرارهای مالیاتی از ایجاد فضاهای مالیات جدید و تقویت پایه های مالیاتی بشود.

استحضار دارید که در کشور ما موضوع مالیات یک بحث جدی است. در سال های گذشته شما کمک کردید بر اینکه به سازمان مالیاتی کشور نیروهای جدیدی تزریق شود. یادمان می آید که در همین صحن، مدیر محترم مالیاتی کشور فرموده بود که به ما پول ندهید، بلکه به ما نیرو بدهید. برای اینکه بتوانیم مالیات و مطالبات دولت را در حوزه مالیاتی دریافت کنیم. این اتفاق در سال گذشته افتاد و دولت گزارش خوبی در تلفیق ارائه داد مبنی بر اینکه توانسته بخش زیادی از مطالبات مالیاتی کشور را دریافت بکند و در بودجه، هم دولت، و هم تلفیق سعی کرده که پایه های مالیاتی جدیدی را ایجاد کند و یا پایه های مالیاتی را تقویت بکند و انشاء اله این تقویت سبب بشود بتوانیم سهم مالیات را افزایش بدهیم و به فراخور افزایش سهم مالیات در بودجه، شرایط سمت پیش رو را معتدل کنیم و آنهایی را که از زیر بار مالیات فرار می کنند و یا امکان دریافت مالیات از آنها وجود نداشته باشد از این طریق اتفاق بیفتد.

به نظر من توجه به موضوع اقتصاد مقاومتی در بودجه با توجه به تأکید مقام معظم رهبری بسیار مهم بوده است. دولت و تلفیق در امسال سعی کرده در بودجه به اقتصاد مقاومتی اشاره و توجه بکند و تأکید داشته باشد.

ما در شرایطی که قرار داریم باید تأکید ما همان طوری که رهبر فرزانه مان به موضوع اقتصاد مقاومتی اشاره فرمودند ما هم در بودجه به این مسئله می پردازیم و دولت هم خوشبختانه به این مسئله به درستی پرداخته است.

تأکید بر اقتصاد دانش بنیان یکی از مسائل اساسی دیده شده در بودجه بود که خوشبختانه دولت به این موضوع با توجه به فرمان مقام معظم رهبری و با توجه به ضرورت این بحث در جامعه و با توجه به نیاز ما به اقتصاد دانش بنیان تأکید کرده و یکی از راه هایی که می تواند اقتصاد ما را از مسیری که وجود دارد به سمت رشد و پیشرفت و توسعه سوق دهد همین مسئله اقتصاد دانش بنیان است و این مسئله هم در بودجه ما دیده شده و هم دولت در لایحه آورده و در تلفیق هم به آن تأکید شده است.

توجه به مناطق محروم در لایحه بودجه و افزایش سهم مناطق محروم در بودجه امسال موضوع مهم دیگری است.

استحضار دارید همه شما نمایندگان عزیز و همکاران محترم در ایام آخر هفته و ایام سرکشی و مناطق حوزه استحفاظی به روستاها سفر می کنید. مردم روستاها و مناطق محروم به شما مراجعه می کنند و امروز این مسئله بعنوان یک مشکل در روستاهای ما در مناطق محروم بود. خوشبختانه امسال دولت در بحث لایحه بودجه در تنظیم لایحه بودجه موضوع مناطق محروم را در بخش های مختلف دیده است. هم در بحث آب روستایی هم در بحث راه روستایی و هم در بحث توسعه زیر ساخت های مخابراتی و آتی و ارتباط و فناوری در روستاها اعتبارات خوبی دیده شده است.

در زیر ساخت های مربوط به ورزش و جوانان در روستاها توجه خوبی شده که به نظر من این یکی از نکات مثبتی است که ما باید از بودجه دفاع کنیم.

رعایت قوانین بالا دستی از مصادیقی است که در بودجه به آن توجه شده است. ما توجه به قانون برنامه پنجم توسعه و باتوجه به چشم انداز 20 ساله را نیاز داشتیم و یکی از بحث های اساسی بود که باید در بودجه به آن توجه می کردیم و دولت این توجه را داشته و سعی کرده این مسئله را بدرستی ببیند.

موضوع هدفمندی یارانه ها که یکی از نگرانی های جدی مردم خوب ایران بوده است. اقشار آسیب پذیر جامعه احساس می کردند ممکن است دولت و مجلس راجع به موضوع یارانه ها با توجه به فشار اقتصادی موجود، تصمیم درستی نگیرند و یارانه قطع بشود و یا مشکلاتی در این سطح ایجاد بشود که خوشبختانه دولت تصمیم گرفته و یارانه را دیده اگر چه به نظر ما احکامی بر آن مترتب است که دولت باید بعضی از لایه های برخوردار را از بودجه حذف می کرد که این کار را نکرده است. ولی خوشبختانه در تلفیق با توافقاتی که ایجاد شده، این اتفاق در یک سطحی افتاده که به نظر ما درست است.

بحث بودجه دانشگاه ها موضوع مهم دیگری است که بدرستی به موضوع بودجه دانشگاه ها پرداخته شده است.

آب کشاورزی و آب شرب روستایی از جمله مسائلی بوده که به آن پرداخته شد است.

انضباط اداری، حذف احکامی که در بودجه در سال های گذشته دیده می شد ولی عملاً عمل نمیشد از مسائلی است که در بودجه دیده شده و بالاخره موضوع سرمایه گذاری در حوزه توسعه و عمران مناطق محروم.

سرجمع من از آقا دکتر لاریجانی، نواب رئیس مجلس از دوستان کمیسیون تشکر می کنم و انشاء اله که به بودجه یک رای بالایی بدهید تا تصویب بشود و دولت بتواند به موقع اجرا کند. والسلام.

 

 

298

05/12/1393

ارائه نظرات کارشناسی در خصوص بخش های هزینه ای بودجه سال 1394 کل کشور در صحن مجلس

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس قبل از اینکه من این موضوع را عرض کنم موضوع بازنشستگان عزیز فولاد را عرض می کنم. اینها بیش از 80 هزار نفر هستند و نزدیک به سه سال است که درگیر حقوقشان هستند در این شرایط سخت اقتصادی کاری نکنیم که اینها باز دوباره بیایند.

من از دولت و بخصوص وزارت کار خواهش می کنم که به این موضوع توجه کنند که مسئله شان حل شود. همین امروز آمدن اینجا کلی برایشان هزینه دارد.

من فکر می کنم که موضوعی که برادر عزیزم جناب آقای محجوب راجع به این بند فرمودند: اینکه صندوق توسعه ملی وارد این مسئله بشود جای بحث است. وگرنه کسی اشکالی نمی بیند که در میادین نفتی و گازی دولت وارد بشود و کمک بکند که سرمایه های ملی کشور را دیگران نبرند. ولی اگر بخواهیم این را بسطش بدهیم و به حوزه صندوق توسعه ملی متصلش کنیم همین الان بسیاری از کسانی که در داخل کشور و سرمایه گذاران حوزه های مختلف در تولید نیازمند به کمک دولت و صندوق توسعه ملی هستند، درگیر هستند و صندوق توسعه قدرت پاسخگویی به آن نیازها و طراح هایی که توسط دستگاه ها شده را ندارد و این صندوق توسعه ملی را تضعیف می کند.

 

305

24/12/1393

ارائه نظرات کارشناسی در خصوص مخالفت با محتوای پاسخ به شورای نگهبان در صحن مجلس :

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و ادب خدمت همکاران عزیز، آقای دکتر قبل از اینکه مخالفت خود را اعلام کنم، این داستان شیراز ممکن است در سطح کشور گسترش پیدا کند. ما در سال آینده انتخابات داریم و هرگونه برخورد اینگونه با هر مسئولی را محکوم می کنیم و نه نماینده و به نظر من این حرکت، حرکت انسانی نیست و باید توسط همه محکوم بشود.

نکته ای که می خواهم مخالفت کنم این است که عزیزان من، دوستان نماینده، به خصوص آنهایی که شهرستانی هستند و توجه شان به مناطق محروم و شهرستان های کوچک است، توجه کنید. این پول برای شهرستان هایی استفاده می شود که فضای ورزشی دارند و برای آنها درآمد ایجاد می شود و در همان شهرستان هزینه خواهد شد.

دکتر لاریجانی: جناب آقای حسینی ببینید، شورای نگهبان ایرادی که گرفت ....

حسینی: آقای دکتر، می دانم، می خواهم مخالفت کنم که حذف بشود، بعد پیشنهاد بدهیم اصلاح بشود. این مخالف اصل 3 قانون اساسی است.

دکتر لاریجانی: نه اینجا مشکلی را حل نمی کند، شورای نگهبان گفته که برای این باید مطابق اصل 53 ردیفی بگذارید، ردیف برایش گذاشتند، کاری نکردند شورای محترم نگهبان در بند (ل) گفته: این از حیث فقدان ردیف و مشخص نبودن سقف مغایر اصل (53) است.

حسینی: آقای دکتر، اگر اجازه بدهید حذف شود، می شود این را اصلاحش کرد و بر اساس اصل 3 قانون اساسی به همه مردم برسد نه شهرهای خاصی که دارند و داراتر بشوند.

دکتر لاریجانی: شما همچنان نظرتان مخالف است؟ مطالبتان را بفرمایید.

حسینی: دوستان، نکته این است که الان درآمدهایی ک از سالن های ورزشی، فضاهای ورزشی و از فروش مکان های ورزشی درآمد کسب می شود در همان شهرستان هزینه می شود. مفهومش این است جاهایی که نتوانستیم بسازیم و محروم و فقیر هستند، الان قدرت استفاده از درآمدهای جاهایی که ساختیم و آنها غنی هستند را هم ندارند و معمولاً سازمان ورزش و مدیران کل تربیت بدنی استان ها قادر نیستند حتی از این پول برای هیأت های ضعیف ورزشی و مردم محروم آن مناطقی که غیر برخوردارند هزینه بکنند.

من خواهش می کنم اجازه بدهید این حذف بشود و پیشنهاد بدهیم اصلاح بشود که وزارت ورزش بتواند این را در همه جا هزینه کند، نه در یک جایی که برخوردار است. متشکرم

 

323

30/02/1394

نطق در صحن مجلس شورای اسلامی

بسم الله الرحمن الرحیم

تبریک به مناسبت حلول ماه شعبان و با درود و سلام الهی بر خاتم رسولان حضرت محمد بن عبدالله(ص) و اولاد اصحاب طاهرینش

سلام بر امام- سلام بر شهیدان- سلام بر مقام معظم رهبری، فرزند حسین و پرچمدار با صلابت انقلاب اسلامی در جهان اسلام و سلام به همکاران عزیز و مهمانان گرامی

امروز انقلاب اسلامی ایران در شرایطی قرار دارد که وحدت کلمه و دلدادگی برای حل مشکل مردم راه برون رفت از مشکلات است. ما در شرایطی بار مسئولیت را پذیرفتیم که فرزندان غیور نسل دیروز خون دادند و خون خوردند و در کمال رنج و ملامت و ملال انقلاب کردند. انقلابشان را و امامشان را یاری کردند. امروز فرزندانشان بیکارند و نسل رزمنده دیروز ملامت همسران و فرزندان بیکارشان را بدوش می کشند. در شرایطی قرار داریم که سهم سنگین بودجه ما صرف امور جاری می شود و تنها سهم اندکی مصرف امور عمرانی می گردد و در شرایطی به سر می بریم که فرهنگ شغل و کار، فرهنگ کارمندی است و تحصیل کردگان بیکار ما به خاطر اوج توقع حاضر به انجام کارهای غیر اداری و کارهای تولیدی نیستند. نظام اداری ما رفتاری نابرابر با مردم دارند. بسیاری از پروژه های عمرانی به علت عدم توازن بین حجم کار و میزان اعتبار دیگر حلاوتی برای مردم نداشته، بلکه بار سنگین مالی و روانی به جیب و جان مردم می گذارند. سوء مدیریت بر منابع و فقدان نگاه به دور دولت ها وعدم توجه به چشم انداز برنامه های ارائه شده در ادوار مختلف، فقدان نظام سامان مند و بی نتیجه بودن پرونده های بزرگ در محاکم و فضای سنگین سوء استفاده از بیت المال، فقدان یک نظام پولی و مالی مناسب بر پایه و با هدف تقویت تولید، شیوه های غلط جذب نیرو در دستگاه ها علاوه بر ایجاد خسران سنگین بر نظام تولید در کشور موجبات هدر شدن سرمایه ای به نام اعتماد ملی و اقتصاد را سبب شده است.

علاوه بر آن شرایطی پدید آورده است که هر کس فکر می کند فرصت تنگ است و تا زود است باید کند، باید گرفت، باید برد، فردا دیر است و این فرهنگ، خلاف فرهنگ ایرانی- اسلامی و مرام حسینی و سیره شهدای اسلام و انقلاب ایران است.

هشدار می دهم، مسئولان، مجلس، دولت، قوا و تصمیم سازان به این مهم عنایت داشته باشید.

الان، همه افتخار ما مرام ماست، مردانگی و فتوت و پهلوانی و نوعدوستی و این را اگر از بدست بدهیم چه می ماند؟ دیگر در سبد ما چیزی برای افتخار و عرضه نخواهیم داشت. پس همدل و همصدا شویم و نگذاریم داشته هایمان را به یغما ببرند.

و اما تذکر و تشکر از دولت:

تشکر از دولت به خاطر تلطیف در عرصه های بین المللی و روابط خارجی و امید توفیق برای دولت و ملت ایران در مذاکرات و امید که سیره مذاکره عزت و مصلحت ملت بزرگ باشد و نتیجه آن اهتزاز پرچم ایرانی سربلند، مانند تاریخ همیشه پرشکوه.

ضمن تقدیر از زحمات دولتمردان ، توجه عزیزان را به نکاتی از باب تذکر جلب می کنم:

ایران عزیزاز منابع خدادادی برخوردار است لکن در سنوات گذشته مشکل سوء مدیریت، فرهنگ مصرف گرایی و تمایل به کالاها و تولیدات بیگانه در بخشی از دولت و بخشی از ملت مانع رشد و تعالی کشور شده است. امروز در دست شماست. نباید از بیگانه انتظار ساختن را داشته باشید. فرآیندهای موافقت اصولی در بخش های خصوصی به خصوص تولید را کم کنید. تطویل در فرآیندها فسادآور است و سرمایه گذاران را فراری می دهد.

دستگاه ها و بانک ها در پرداخت ها به سرمایه گذاران و تولید کنندگان متأسفانه با کشتن زمان کار را به ماه های آخر سال می کشانند و پرونده ها را بر می گردانند. دولت در خصوصی سازی دقت کند. شما که روش دولت های گذشته را نقد می کردید، شما چرا؟

مردم هنوز در واگذاری مخابرات داغ به دلشان مانده است. خیلی از سرمایه شرکت های واگذار شده پس از واگذاری تعطیل شده است. اخیراً شنیده شده در واگذاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به بخش خصوصی، دولت، وزارت صنایع، خودروسازان را مجبور به شرکت در مزایده این دو باشگاه کرده است. نظر شما را به آیه 163 سوره مبارکه «اعراف» جلب می کنم:

داستان مردم شهری که در کنار دریا زندگی می کردند. وحی نازل شده روزهای شنبه ماهی نگیرید. کانال هایی کندند با حوضچه های، ماهی را روزهای شنبه به داخل کانال و حوضچه هدایت می کردند و روزهای یکشنبه ماهی می گرفتند. خدا آنها را به این خدعه تذکر داد و گفت ما می خواستیم شما را آزمایش کنیم.

جناب آقای رئیس جمهور، شما حقوق دانید، این روش بیشتر به روش سرهنگ ها شبیه است. حتی آنها هم این کار را نمی کردند.

از وزارت محترم راه برای تسریع در پروژه آزاد راه تشکر می کنم ولی خواهش می کنم مشکلات مردم را بخصوص در پل سفید، بالا زیرآب، سرخکلا،شیرگاه، موضوع مردم حاشیه جاده را مرتفع بفرمایید.

دولت، مجلس و آموزش و پرورش، معلم تولید کننده است، تولیدش انسان فرهیخته است.

اگر به بهداشت کمک کردید عیب ندارد. چه کسی پزشک را تولید می کند؟ معلم در کشور فراموش شده است. حقوقشان کفایت زندگی را نمی کند. بدهی آنها را پرداخت می کنیم، همه جا اعلام می کنیم بدهی شان پرداخت شد. پرداخت بدهی معوق ده ساله که تبلیغ ندارد. حتماً دلتان می خواهد از شما تشکر هم بشود.

حقوقشان را ترمیم کنید. بازنشستگان را دریابید. طرح تحقیق 1 درصد ارزش افزوده در مجلس است. خواهش می کنم این را کمک کنید.

نکته آخر تشکر از قوه قضائیه برای عزم برای حفظ انفال، ولی دوستان یادمان باشد نباید قانون فقط در حق مردم محروم روستا و مظلوم شمال کشور ایجاد شود. روستایی باید برای بچه اش خانه بسازد. چه کسی به آنها یاد داد که باید پروانه ساختمان بگیرند؟ تغییر کاربری را از کجا بفهمند؟

در پایان از حضور میهمانان عزیزم، سر دفتر داران رسمی شمال کشور و مازندران و مدیران ثبت اسناد استان تشکر می کنم.

دفاتر اسناد رسمی محل تقاطع فعالیت های اقتصادی و حقوقی هستند و روابط اجتماعی مردم را به روابط حقوقی تبدیل می کنند. از آنان حمایت کنیم تا پرونده های دادگاه یمان کم شود. والسلام

 

327

17/03/1394

تذکر آئین نامه ای در صحن مجلس شورای اسلامی:

بسم الله الرحمن الرحیم

ابتدا تقدیر می کنم از بیانات شیوای مقام معظم رهبری در تدوین راه امام.

تذکرم به وزیر نیرو است در ارتباط با اینکه مردم پر باران ترین استان کشور و کشاورزانش تشنه هستند.

همکاران به این نکته توجه کنید. پرباران ترین استان کشور مدیریت منابع آب دارد. مردم جویبار ما، سیمرغ ما، سوادکوه و قائمشهر ما زمین های کشاورزانش تفتیده و تشنه اند. آب خوردن ندارند. مردمی که در کنار دریای خزر زندگی می کنند، آب خوردن ندارند. بحث مدیریت این موضوع را از هیأت رئیسه تقاضا می کنم. دیگر بیش از این صلاح شما نیست که شما بحث استیضاح را نگه دارید و به صحن نیاورید.

موضوع بعدی تشکر از وزیر محترم راه است. در سرعت کار ولی جناب آقای آخوندی مدتی است پروژه نیمه تعطیل و متوقف است و شما قول دادید.

تذکر بعدی بحث پرداخت حقوق کارکنان صنعت فولاد است. بازنشستگان صنعت فولاد 80 هزار نفر هستند. گفتید مشکل قانون دارد، حل کردیم. گفتید مسئله نقدینگی دارد امسال در بودجه گذاشتیم دیگر چه مشکلی دارید؟

موضوع تأمین اجتماعی هم نباید ادغام شود. قانون دارد. ولی ا نتصاب آقای نوربخش می تواند به نظر من بخشی از مشکلات شان را به عنوان سرپرست حل کند. ما خواهش مان این است که حقوق به موقع پرداخت شود. به درمان بازنشستگان توجه کنید. ما با ادغام مخالفیم.

وزیر محترم آموزش و پرورش رسیدگی به حقوق معلمان، موضوع پیش دبستانی ها مانده است آقای وزیر.

آقای فانی، ما حمایت کردیم که شما مشکل معلمان را حل کنید. هنوز حل نشده و مشکل بازنشستگان فرهنگی و بحث حقوقشان مانده است.

موضوع بعدی من وزیر بهداشت است. آقای وزیر، دو استان کشور را شما دارید طرح اجرا می کنید. کمترین توجه به این دو استان کشور که به شکل آزمایشی در حال اجرا است می شود. بارها خدمتتان رسیدیم و موضوع بیمارستان رازی و بیمارستان شهدای زیرآب هم مشکل مردم ماست. نه تنها مشکل مردم ما، بلکه مشکل مسافرین ماست.

همکاران عزیز، شما در این مسیر تردد می کنید. مردم ایران در این مسیر تردد می کنند، حیف است که تصادف کوچکی شود و یک نفر جوان به خاطر یک تصادف کوچک جانش را از دست بدهد به خاطر اینکه مثلاً پزشک بیهوشی نداریم. والسلام

 

339

30/04/1394

سخنرانی و ارائه نظرات کارشناسی در صحن مجلس :

بسم الله الرحمن الرحیم

«ونصرنا هم فکانوا هم الغالبین» و ما آنها را یاری کردیم تا بر دشمنان خود پیروز شوند.

از یاری خدا برای پیروزی بر دشمنان تشکر می کنیم. سلام بر رسول خاتم و اولاد و اصحابش در سراسر عالم- سلام بر شما همکاران عزیز- سلام بر ملت بزرگ ایران- سلام بر مردم عزیز مازندران و سلام و درود بر مردم حوزه انتخابیه و سلام و درود بیکران و آرزوی صبر و بردباری بر مردی که سیل ویرانگر خانه هایشان زمین های کشاورزیشان- اموالشان  و اثاثشان را از بین برد.

مردم شریف و عشایر عزیز سوادکوه بزرگ، اهالی آلاشت، چرات- انند- مومج خیل- پارسی- لله بند- شیرکلا- زیرآب- ورسک- اجت- ارفعده- طالع- خطیر کوه- سرخ کلا- رئیس کلا- اسبوک- کالیکلا و روستاهایی که در بند سیلاب هستند. زمین های کشاورزیشان و دام هایشان از بین رفت و خانه هایشان خسارت دید.

همکاران عزیز، ما امروز در شرایطی دچار سیل ویرانگر شده ایم که هنوز خسارت ناشی از سیل نوشهر و چالوس در سنوات گذشته و خسارت ناشی از برف سنگین بر مرکبات به مردم پرداخته نشده است. ما امروز در شرایطی از سیل حرف می زنیم که هزارات خودرو و مسافران میلیونی به خاطر 10 کیلومتر راه بر زمین مانده دو روز صف رسیدن به مازندران و برگشت به تهران و اسیر کوچه ها، خیابان ها و جاده های بدون امکانات هستند.

جناب نوبخت- جناب آقای آخوندی- برادران عزیزم.

اینها ملت ایران هستند. کمک به مازندران، کمک برای جلوگیری از خروج ارز از کشور و کمک به مسافرت مردم عزیز و طبقات متوسط و پایین جامعه به شمال کشور است و رهایی مردم بومی از اسارت روزهای تعطیل و آخر هفته از بند ترافیک که چون سیل مردم را در بند می کشد.

ما از سیل ویرانگر در صورتی حرف می زنیم که تصمیم غلط یکی از معاونین وزارت جهاد کشاورزی حدود 60 میلیارد تومان زیان به مرغداران وارد کرده است. ملت ایران بدانند آنفلوآنزای مرغی که معاون محترم زیر جهاد مطرح کرد به هیچ وجه در هیچ مرغداری صنعتی در مازندران یا استان دیگری دیده نشده است و گمان می کنیم صرفاً شایعه ای در اعمال محدودیتی برای ایجاد آشوب در بازار مرغ بوده است.

همکاران عزیز، در حالی که وزیر کشور ما تقسیمات کشوری را متوقف کرده است، خنده دار است معاون وزیر جهاد کشاورزی آنفلوآنزای مرغی را بر اساس تقسیمات کشوری برای آن از اول گلوگاه تا اول رامسر محدودیت ایجاد کرده اند. کجای دنیا آنفلوآنزا که یک بیماری و یک ویروس است تقسیمات کشوری می شناسد؟ خیلی خنده دار است. مازندران را با طول 400 کیلومتر قرنطینه کرده اند. در صورتی که با قطعی شدن وجود این بیماری بر اساس استانداردهای دنیا 1 کیلومتر و حداکثر 10 کیلومتر باید قرنطینه می کردند. جاهایی را بعنوان کشتارگاه مشخص کردند و گفتند باید ببرید در این جاها بکشید. مردم را قرنطینه کردند. استان را قرنطینه کردند.

آقای وزیر: آقای خلج معاون شما دارد کشور را فلج می کند. مراقب باش مراقب باشید وزارت جهاد کشاورزی تبدیل به وزارت مبارزه با کشاورزی نشود.

از تیم عزیز مذاکره کننده هسته ای به خصوص آقایان ظریف و صالحی و همه اعضای تیم تقدیر و تشکر می کنیم و خواهش دارم، مخالفان عزیز: مخالفت حق شماست، ولی بگذارید کام مردم تلخ نشود. چه فرقی می کند چه کسی پشت میز مذاکره باشد. شما یا دیگران. مهم این است که حاصل صبوری 36 ساله ملت ایران به بار نشست.

مهم این است که خون شهدای هسته ای به بار نشست. مهم این است که در جلسه ملاقات ما و حضرت آقا مقام عظمای ولایت از این تیم، تلاش شان و آنچه که بدست آمده تقدیر کردند.

جناب آقای دکتر ربیعی، بازنشستگان مظلوم فولاد 88 هزار نفر درگیر حقوقشان هستند. حقشان است و شما الان با یکی ، دو ماه تأخیر پرداخت می کنید.

آقای رئیس در جدول 12 هم پول هست.

آقای دکتر نوبخت ، مجلس آن پول را برای این گذاشت که کسری ها را جبران بکنید و یک تلاش کوچک این کار را رفع می کند. ما سر صندلی هایی که نشستیم، ماشین هایی که سوار می شویم ، همه بخاط تلاش آنها بوده است.

آقای وزیر کشور، مردم منتظر تقسیمات کشوری هستند.

آقای رئیس و هیات رئیسه محترم مجلس ما خواهان آن هستیم که موضوع استیضاح وزیر کشور در صحن بیاید تا مردم از این فشار و این گرفتاری و از تصمیمات غلطشان انشااله راحت بشوند.

انشااله که خداوند نصرت به ملت ایران عطا کند. صلوات

 

348

28/05/1394

ارائه نظرات کارشناسی در رابطه با طرح اصلاح قانون مدیریت خدمات شهری

بسم الله الرحمن الرحیم

من اول عرض سلام دارم خدمت همه عزیزان، در سالروز کودتای 28 مرداد آمریکایی از همین جا لعن و نفرین میفرستیم برای همه آنهایی که با روحیه استکباری می خواهند با ملل مظلوم دنیا مبارزه کنند.

یک تذکر هم دارم به هیات رئیسه محترم راجع به استیضاح وزیر محترم ورزش و جوانان خواهش می کنم که در این مورد اقدام به موقع انجام شود و تعلل نشود چون این خواست جامعه ورزش است.

و اما راجع به طرح، من تشکر می کنم از طراحان محترم و تقدیر دارم از برادر خوبم جناب آقای قوامی که در مقام مخالف صحبت کرد. دوستان من، عزیزان همکاران و مردم مسلمان ایران، در شرایطی که جوانان تحصیل کرده جامعه ما و فرهیخته جامعه ما بیکار هستند و چشم بدست پدران بازنشسته خود دارند، پسران جامعه مجبور هستند تا لنگ ظهر بخوابند و پدران تا پاسی از شب در شیفت های متعدد در دستگاه های دولتی کار کنند.

این جفای در حق پدر و پسر هر دو است. پدری که باید سالهای آخر عمر خود را به استراحت بپردازد و به استراحت نیاز دارد و ضرورت فیزیولوژیک اوست که دست از کار بردارد و مشغول استراحت باشد، مشغول کار است و پسری که شرایط زندگی و جسمی اش اقتضا می کند که مشغول کار باشد، بیکار است و دست در جیب پدر دارد.

ظاهر استفاده از بازنشستگان شریف قشنگ است. می گوئیم تجربه دارد. کار بلد است. بیمه پرداخت نمی کند و قس علی هذا، ولی یادمان باشد این بازنشستگان و صاحبان تجربه های امروز، جوانان دیروزی بودند که تجربه کردند.

ما اگر جوانان را به کار نگیریم و اینها نتوانند تجربه کنند، فردای جامعه عناصر صاحب تجربه ما که با تجربه باید جامعه را اداره کنند را از کجا پیدا کنیم؟

باید حتماً برویم از کشورهای همسایه وارد کنیم. استفاده از بازنشستگان به معنی هدر رفت سرمایه انسانی است که مهمترین رکن توسعه در هر جامعه ای است. عدم استفاده از جوانان به معنی برخورداری از نوآوری است. جامعه امروز را باید نسل امروز اداره بکند، جاعه امروز را باید نسل نو اداره کند.

اگر جامعه را به نسل نو امروز نسپاریم، مسلماً برای اداره آن با توجه به شکاف بین نسلی، با توجه فضایی که در جامعه وجود دارد، با توجه به اینکه زبان جامعه امروز را زبان مردم امروز را، جوانان می فهمند و می توانند بهتر یکدیگر را درک کنند به نظر من دچار مشکل خواهیم کرد.

با حضور جوانان می شود دولت و نظام اداری کشور را اصلاح کرد و مشکلاتی که وجود دارد را به مرور به سمت اصلاح برد.

عزیزان، من می شمارم که در کشور الان 4 میلیون و 491 نفر بازنشسته داریم و کلاً 3601 دستگاه اجرایی داریم. با شهرداری ها و وزارتخانه ها و موسسات دولتی و شرکت های مادر تخصصی، هر کدام از اینها اگر یک بازنشسته به کار گیرد حدود 3601 نفر بازنشسته در دستگاه اجرایی الان کار می کنند. خوب الان ما سر 5000 نفر در آموزش و پرورش دعوا داریم. که نیروی جدید وارد بشوند چقدر موج مثبت در جامعه ایجاد شد که 5000 جوان می روند سرکار. البته تعداد خیلی بیشتر از این هاست. من صرفاً هر دستگاهی را یک نفر سهمیه داده می گویم 3601 نفر.

من یک نکته را خدمت عزیزان عرض کنم. خواهش می کنم به این نکته توجه کنید ما همه مان نسل جوان درگیر دفاع مقدس بودیم. آن موقع چند سالمان بود که امام به ما اعتماد کرد ما را فرمانده کردند در جبهه های نبرد، در پشت صحنه مسئولیت داشتیم، فرمانده جنگ بودیم یا سرباز در جبهه و جنگ بودیم؟ جوانان امروز ما می گویند چطور وقتی صحبت جنگ می شود، صحبت دفاع است صحبت راه پیمایی است، صحبت دفاع از حقوق انقلاب است و صحبت استکبار ستیزی است ما باشیم ولی وقتی صحبت کار است از ما حرفی به میان نمی آید؟

یک نکته من عرض کنم راجع به بعضی از دستگاه ها که می خواهم در مشروح مذاکرات باشد. بعضی از دستگاه ها دستگاه های تخصصی هستند. مثلاً صبح یک جلسه ای بود راجع به مثلاً موضوع یکی از کشورها، به هر حال کارشناسان وزارت اطلاعات باید مدنظرمان باشد. آنجا فقط موضوع مدیران نیست. در بعضی از دستگاه ها کارشناسان مهمتر از مدیران هستند. باید توجه کنیم که آن قوانین خاص مرتبط با بعضی از دستگاه ها رعایت شود. خواهش می کنم حتماً به این طرح رأی بدهید.

 

354

31/06/1394

ارائه نظرات کارشناسی بعنوان موافق در خصوص لایحه شوراهای حل اختلاف در صحن مجلس

بسم الله الرحمن الرحیم

من ابتدا آغاز هفته دفاع مقدس، سالروز دلاوری های ملت بزرگ ایران را تبریک می گویم و یادی می کنم از شهدای انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس و سلامی از همین جا بر همه شهیدان، امام شهیدان و خانواده های معظم شهدا و شهدای زنده انقلاب اسلامی و جانبازان عزیز

همکاران عزیز ما می دانیم که موضوع حل اختلاف امروز در محاکم قضایی ما موضوعی شد جا افتاده برای حل مشکلات مردم در دادگستری ها و حوزه های قضایی، آمار می گوید بیش از 40 درصد بار مشکلات روی دوش دوستان و عزیزانی است که با کمترین حقوق و مزایا دارند بیشترین فرصت را می گذارند و مشکلات مردم در دست آنهاست.

از آقای ندیمی تشکر می کنم که علیرغم اینکه بعنوان مخالف صحبت کرد، مخالفتی با اصل طرح نداشت و به نظر من ایشان هم موافق است.

ما در کمیسیون تخصصی که انصافاً همه دوستان اذعان دارند که اعضای کمیسیون قضایی افراد متخصص و صاحب نظر در این حوزه اند قرار است این مشکل را دولت بحث بار مالی اش را حل کند چون در قالب لایحه می آید و مشکلی انشاءالله نخواهد داشت و این مشکل حل خواهد شد.

موضوع بعدی بحث این است که ما در فرایندهای بعدی با قانون برنامه پنجساله ششم در صحن مواجهیم، با موضوع بودجه مواجهیم، که مجلس را درگیر خواهد کرد. قوانین دیگری مطرح است که اگر بخواهیم به همه آنها در صحن رسیدگی کنیم با توجه به اینکه این قانون هم مواد بسیار زیادی داشته و حجیم است به نظر من بهتر است که به کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اعتماد کنیم و این بار را به دوش آنها بگذاریم (در قالب هشتاد و پنجی) تحویل کمیسیون شود و کمیسیون بتواند با فراغ و نگاه تخصصی بیشتری روی این مسئله کار کند.

نکته ای که من دارم این است که حالا اگر به صحن بیاید، مگر چند نفر از دوستان حاضر، در صحن فرصت پیدا می‌کنند راجع به بندهای این قانون حرف بزنند و صحبت کنند و معمولاً این بحث با یکی دو نفر صحبت می گذرد و در کمیسیون تخصصی به اعتقاد من می شود بسیار با فراغ بیشتری روی بندهایش افراد متخصص تأکید کنند و نظاره کنند و انشاء الله این مشکل حل شود.

نکته آخر من، آقای دکتر این است که زمان این قانون هم چون موقت بوده به اتمام رسیده  وباید تعیین تکلیف شود و این کمک می کند به سرعت تعیین تکلیف. والسلام