منو اصلی
صفحه اصلی > نمایش اخبار 
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 47646
 بازدید امروز : 187
 کل بازدید : 1795768
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/0781


  چاپ        ارسال به دوست

مطالبات فردی، بزرگترین چالش فرا روی مطالبات اجتماعی

مطالبات فردی، بزرگترین چالش فرا روی مطالبات اجتماعی

امنیت انسانی به دلیل پیوند آن با زندگی روزمره انسان ها یکی از مهمترین ابعاد جامعه کنونی را تشکیل می دهد.

بررسی تحولات مرتبط با امنیت انسانی کشور در ماههای اخیر نشان می دهد مسائل اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و نیزتحریم ها، فقدان بررسی و مبارزه، کم رنگ بامتخلفان و قانون شکنان، مخاطرات محیطی و طبیعی و نیز فرهنگ نادرست مصرف از جمله مهمترین عوامل اصلی تهدید امنیت انسانی در کشور می باشند.

افزایش فزاینده جمعیت جویای کار از یکسو، فقدان شغل آفرینی و عدم امکان اشتغال از سوی دیگر عاملی است که نه تنها امنیت انسانی، بلکه ساختار و سیاست خانواده را نیز به خاطره انداخته و این امر سبب می شود که مطالبات فرد، بسیار با اهمیت بوده و بعنوان پیش نیاز مطالبات اجتماعی قرار گیرد.

اقتدار و جامعه از حضور همدل و هم جهت مردم و تلاش و کوششی که در زندگی روزمره فوری و اجتماعی خود دارند شکل می گیرد و همین مردم برای اداره بهتر امور زندگی خود، از بین و جنس خودشان فردی را بعنوان وکیل و یا نماینده انتخاب می کنند تا مطالبات شروع و قانونی آنها را پیگیری و برآورده نماید.

نمایندگان مجلس با برخوردی از پشتوانه مردمی و آرای ماخوذه، رسالت سنگین و خطیری بر دوش دارند. وظیفه اصلی و اساسی نمایندگان تعیین مسیرهای صحیح ونظارت بر اجرای درست آن در جهت افزایش رفاه جامعه، تأمین امنیت،  انسانی و برآورد مطالبات اجتماعی است.

از آنجائیکه میزان و حجم مطالبات مردم تعیین کننده مسیر و سرعت حرکت و نیز رده بندی و اولویت بندی اقدامات نمایندگان منتخب می باشد لذا واضح است هر چقدر مطالبات نزدیکتر و مشابه یکدیگر باشند سرعت و امکان تحقق آن بیشتر و بهتر خواهد بود و اینجاست که مردم با درک صحیحی از واقعیات می بایست مطالبات اجتماعی را تعریف و تعیین نمایند.

وسعت، تعدد و تنوع مسائلی که عموم جامعه با آن سروکار دارد در واقع پیچیدگی و طبقه بندی جامعه را تشکیل می دهد و همین نظام طبقاتی است که مسیر حرکت نمایندگان همان جامعه را ترسیم می کند. زیرا افکار عمومی در بعد سیاسی در واقع عزم و اراده مردم، وسیله ای برای نظارت اجتماعی و داوری در مسائل همگانی است. ضمن آنکه همین افکار عمومی در جامعه شناسی تعاملات اجتماعی و ارتباطات را تشکیل می دهد. پس افکار عمومی بازتابی از هستی اجتماعی انسان است و رفتار نمایندگان بر اساس ارزش این هستی استوار می باشد.

چون یک نماینده متکی بر آراء عمومی است لذا پاسخگوی مطالبات عمومی جامعه و نیز مسئول برآورد مطالبات اجتماعی همان جامعه نیز می باشد.

اگر تعدد و تنوع و افراد و اقشار جامعه منجر به تعدد و تنوع مطالبات نشود در چنین شرایطی افکار عمومی بسیار به هم نزدیک می باشند و لذا مطالبات اعضای آن جامعه بیشتر به هم مشابه بوده و تقاضاهای یکسان بوجود می آید.

بالعکس هر جامعه ای که دارای افکار عمومی پراکنده و متنوع باشد دارای مطالبات بیشتری و پراکنده تری خواهد بود.

مشکل یک نماینده زمانی به اوج می رسد که علاوه بر پراکندگی مطالبات اجتماعی، مطالبات فردی نیز در آن جامعه وجود داشته باشد و این مطالبات فردی پیش نیاز مطالبات اجتماعی گردد.

اینجاست که یک نماینده با بزگترین چالش اجتماع خود روبرو می شود. زیرا از یکسو نمی تواند ساکت و بی تفاوت در برابر خواسته های مردمی قرار گیرد که دو رو بعنوان وکیل خود انتخاب نموده اند و از سوی دیگر نه اختیار و نه امکان برآورد تمامی نیازهای فوری جامعه را دارد.

پرداختن به نیازهای فردی باعث کم رنگ شدن مطالبات اجتماعی می شود و برآورده نمودن مطالبات اجتماعی پیش نیازی بنام مطالبات فردی دارد. کم رنگ شدن مطالبات اجتماعی، رشد و بالندگی جامعه را تهدید می نماید و باعث عقب ماندگی اجتماع می شودو عدم توجه به مطالبات فردی باعث دلسردی و بی تفاوتی افراد آن جامعه و در نتیجه تعدد و تنوع افکار عمومی یعنی پراکندگی مطالبات اجتماعی می شوند.

در چنین شرایطی یک نماینده ناگزیر است که دو عامل ناسازگار مطالبات فردی و اجتماعی را در کنار هم ببیند. او می بایست ضمن انجام کلیه وظایف اصلی، اساسی و قانونی خود در برآورد مطالبات اجتماعی، با برآوردی ارتباطات عمومی با همه مسئولین ودست اندرکاران جامعه، شبکه ای غیررسمی بوجود آورد تا بتواند مشکلات را برطرف نموده و مطالبات فردی را برآورده سازد. هر چقدر این روابط و ارتباطات عمومی و این شبکه غیررسمی بیشتر مورد حمایت و تأیید افراد جامعه باشد، فریب و احتمال موفقیت نماینده در برآورد مطالبات فردی بیشتر خواهد بود.

اینجاست که میزان وقت و انرژی یک نماینده در برآوری ارتباطات عمومی بعنوان یک شاخص گویا برای موفقیت نماینده در برآورد مطالبات فردی است. تلاش و خستگی ناپذیری نماینده گواه این واقعیت است که او در برآوری ارتباطات اجتماعی مهم و تزلزل ناپذیر ست.

شاخص های موفقیت یک نماینده در برآورد مطالبات فردی:

1-برآوری ارتباطات عمومی

2- ایجاد شبکه های غیر رسمی

3- ارارئه توصیه نامه، معرفی نامه

4- اخذ سهمیه های مختلف از نهادها و سازمانهای مختلف و واگذاری آن به افراد جامعه

شاخص های موفقیت یک نماینده در برآورد مطالبات اجتماعی:

1-حضور در زوایای مختلف جامعه

2-حضور در رسانه های عمومی

3- برگزاری جلسات متعدد و مختلف و مستمر با دست اندرکاران و مدیران جامعه

4- میزبانی و دعوت مدیران عالی کشور در جهت حضور در منطقه، بازدید و شناخت مشکلات و ایجاد ارتباطات صمیمی با افراد جامعه

5-پیگیری امور و تذکرات پیاپی به مسئولین و مدیران رده بالای کشور و یادآوری مشکلات موجود ومطالبات مردمی

 

سید هادی حسینی 


٠٩:٣١ - شنبه ٢٠ دی ١٣٩٣    /    شماره : ١٥٤٨    /    تعداد نمایش : ٢١٧٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج