منو اصلی
صفحه اصلی > نمایش اخبار 
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 47979
 بازدید امروز : 1060
 کل بازدید : 1797692
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/0781


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی سید هادی حسینی در همایش ناوگان ریلی کشور

دکتر سید هادی حسینی که از سوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بعنوان سخنران ویژه در همایش ناوگان ریلی کشور تعیین گردیده بودمقاله خود  را با سروده ای از خویش به این شرح آغاز نمود:

زینب شام بلا را کی توان تصویر کرد / این همه نقش عجب را چون تو در گل می بری

کاروان عشق اندر کربلا کولاک کرد / این همه چین و شکن یک تن به ساحل می بری؟

روزگار سخت و جان فرسای زینب، اف به تو / کی مصیبت های صحرا را به منزل می بری

این همه جور و جفای کین به روی دوش خود / حله را با صبر از منزل به منزل می بری

آغاز به کار قطار به سده 1500 میلادی باز می گردد، زمانی که جنس زیل ها از چوب بود و واگن ها توسط اسبان پرقدرت کشیده می شد.

در اوایل سده 1800، قطار بخار اختراع و ریل های آهنی بکار گرفته شد. یعنی سیصد سال طول کشید تا ریل چوبی به ریل آهنی تبدیل شود.

امروزه در شرایطی کههنوز 20 سال از تولید ریل های 120 متری نگذشته ملاحظه می شود که در صنعت مدرن حمل و نقل، عمر مفید این نوع ریل به پایان رسیده و نوع جدیدی بعنوان ریل های مغناطیسی جایگزین آن می شود.

اگر چه رونق اقتصادی در گرو گسترش و توسعه ناوگان ریلی است و توسعه ریلی، اولویت اصلی اقتصادی دولت است، امادر عمل و در تاریخ یکصد ساله خطوط ریلی در کشور این واقعیت به اثبات رسیده است که ما خطوط ریلی را همواره با نگاه غریبانه نگریسته و آنرا قربانی حمل و نقل جاده که همواره قربانی می گیرد نموده ایم.

پس از نیم قرن تجربه در تولید آهن و در شرایطی که صد درصد ریل مورد نیاز کشور از خارج تأمین می شودتصمیم گرفته ایم تا بخشی از تولیدات صنعت آهن و فولاد را به تولید ریل اختصاص می دهیم.

بر اساس این تصمی سه وزیر دست در دست هم در پنجم تیرماه امسال قراردادی را امضاء نمودند که سالانه حداقل 400 هزار تن ریل (33 دی) تولید و در ناوگان ریلی بکار گرفته شود.

این خبر آنچنان ذوق همگان را برانگیخت که همه فراموش نمودند که ریل آخرین گام در احداث مسیر ریلی است.

اگر چه خطوط آهن همیشه اثبات کرده اند که دو خط موازی هیچگاه به هم نمی رسند ولی در عمل صنعت ریلی در ابعاد مختلف بصورت موازی توسط مسئولین مورد ارزیابی قرار نگرفته است.

گر چه طبق برنامه مقرر گردیده 15000 کیلومتر خطوط جدید به مسیرهای راه آهن اضافه شود، اما فراموش کرده ایم که این برنامه طی چه مدتی باید اجرا شود؟ در حالیکه هنوز خاطره احداث مسیر ریلی قم زرند را در طول 33 سال از یاد نبرده ایم.

98 سال پیش یعنی در سال 1295 فعالیت ناوگان ریلی در کشور را با احداث اولین خط آهن بین تبریز جلفا آغاز نمودیم و در این مدت 000/11 کیلومتر خط ایجاد گردید. یعنی متوسط در هر سال فقط 114 کیلومتر. اگر چه که این میانگین در سالهای اخیر به 300 کیلومتر رسیده است.

کیفیت خطوط احداث شده این سوال را در اذهان مطرح می سازد که در این سرزمین پهناور با سرعت متوسط 100 کیلومتر در ساعت با قطار به کجا و چه خواهیم رسید؟

چه کسی قبول دارد که روزانه فقط یک قطار در مسیر 700 تا 800 کیلومتری سرمایه گذاری تردد می کند؟

آیا واقعاً افزایش سرعت تولید ریل در اصفهان سبب می شود که سرعت قطارهایمان هم بیشتر شود؟

پس ا ز حدود یکصد سال از فعالیت ناوگان ریلی، هنوز 11 استان به شبکه ریلی دسترسی ندارند.

(آذربایجان غربی- اردبیل- ایلام- بوشهر- چهارمحال بختیاری- خراسن جنوبی- خراسان شمالی- کردستان- کرمانشاه- همدان- گیلان)

آمریکا با 792/224 کیلومتر خوط آهن رتبه اول ، روسیه با 157/87 کیلومتر رتبه دوم- چین با 86000 کیلومتر رتبه سوم- ایران با 000/11 کیلومتر رتبه 24 و لیختن اشتاین فقط با 9 کیلومتر رتبه 132 را به خود اختصاص داده اند.

اگر چه فراموش نمی کنیم که توسعه خطوط ریلی نماد صنعتی شدن هر کشوری است ولی تا زمانی که نگاه بازرگانی وارد سیستم ریلی نشود، ناوگان ریلی توسعه نخواهد یافت.

متوسط ظرفیت اشتغال 90 درصدی صندلی های قطار علیرغم همه کاستی های موجود، نشان می دهد که مردم به خوبی به اهمیت این شبکه واقف بوده و از آن حداکثر استفاده را می نمایند.

امنیت بالا و هزیه مناسب سفرهای ریلی دو عامل اصلی و اساسی هستند که تمامی کشورهای توسعه یافته، گسترش خطوط ریلی را بر دیگر ناوگان های حمل و نقل ترجیح می دهند.

گزارش موسسات بین المللی تأکید بر این دارند که صنعت حمل و نقل کشور پس از رفع تحریم ها به سمت توسعه حرکت خواهد کرد.

در همین رابطه بنگاه بیزنس مانیتور گزارش داده است که ایران در حال سرمایه گذاری هنگفت جهت توسعه زیر ساخت های حمل و نقل ریلی خود می باشد.

دولتمردان کشور به خوبی به این موضوع واقف هستند که حمل و نقل ریلی به دلیل تأثیرگذاری بر قیمت تمام شده کالاها،نقش بسیار کلیدی داشته و هر گونه وقفه در توسعه این صنعت به مفهوم وجود تورم و تداوم گرایی در جامعه می باشد. ضمن آنکه توسعه ناوگان ریلی باعث کاهش تراکم و ترافیک در جاده های کشور می باشد.

در اجرای سیاست گسترش شبکه ریلی، نیروی خطوط آهن ایران به ترکمنستان و از آن سو به آسیای میانه متصل خواهد شد.

همچنین طی طرح دیگری قرار است راه آهن ایران به خطوط ریلی جمهوری آذربایجان نیز متصل شود.

باید توجه داشته باشیم مبادلات ایران با عراق بیش از دو برابرحجم مبادلات ایران با آمریکای لاتین است و اگر راه آهن تهران- بغداد بسرعت احداث نشود یقیناً ترکیه این بازار را تسخیر خواهد نمود.

امروزه در دنیا بواسطه بهره گیری از سیستم های نوین علائم خطوط و ارتباطات، شاهد تسهیل در امر رفت و آمد قطارها، افزایش سرعت و همینطور ایمنی بیشتر می باشیم و می توانیم به جرأت ادعا کنیم که تکنولوژی صنعت حمل و نقل ریلی با سرعتی باور نکردنی به سوی پست مدرنیزه شدن می باشد و این در حالی است که امکانات ما در بخش حمل و نقل ریلی در داخل کشور در حدو اندازه استانداردهای جهانی نیست و تا زمانی که دلخوس به تکنولوژی های چند دهه اخیر باشیم و تولید ریل 33-ی را هدف ارمانی خود بدانیم، دل بستن به تحول در صنعت حمل و نقل ریلی کاری عبث است.

باید قبول کنیم در کنار نوسازی ناوگان، ضرورت داشتن تجهیزات مدرن مبحثی قابل تأمل بوده و لازمه ارتقای همه جانبه صنعت حمل و نقل ریلی، لزوم استفاده از فن آوری های نوین یافته های جدید علمی تحقیقات به روز و پژوهش های تخصصی است.

زمانی همه اقدامات در حمل و نقل ریلی معطوف این بودکه قطار از روی ریل فرار نکند و کوچکترین فاصله بین ریل و قطار به معنی بزرگترین فاجعه تلقی می شد. ولی امروزه تکنولوژی می گوید که قطار باید روی ریل پرواز کند و اساساً هیچگونه تماسی نباید باریل داشته باشد.

ریل اگر چه آخرین مرحله از تکمیل خطوط آهنی است ولی بزرگترین نقش و اهمیت را در این شبکه دارد.

دو خطه کردن، سیگنالینک، برقی سازی خطوط، علائم وارتباطات ، افزایش سرعت قطار، افزایش ایمنی و ... همگی در گرو توسعه و تکنولوژی برتر ریل می باشند.

همانگونه که مطرح شد امروزه توسعه شبکه های ریلی یکی از ارکان و نمادهای کشورهای توسعه یافته و پیشرفته صنعتی به شمار می رود و در همین راستا شبکه های ریلی سریع السیر از توجه و اهمیت بیشتری برخوردار هستند و لذا در کشور پهناوری چون ایران باید در جهت تجهیز و ساخت شبکه های ریلی از تکنولوژی های ریل های سریع السیر نهایت استفاده را نمود.

یکی از آخرین دستاوردهای حمل و نقل سریع ومطمئن قطارهای شناور مغناطیسی یا مگلوها می باشند (Magmatic-Levitotion) مگلوها برای حرکت خود احتیاج به یک مسیر هدایت کننده دارند که می توان آنرامشابه ریلی برای قطارهای معمولی در نظر گرفت.

تکنولوژی مگلو بر پایه قوانین ساده مغناطیسی استوار است. به این معنا که جاذبه قطب های مخالف و دافعه قطب های هم نام باعث حرکت و شناوری قطار می شوند.

به علت استفاده از نیروی مغناطیسی قدرتمند کار گذاشته روی ریل ها و بدنه، قطار در فضا معلق مانده وبه علت اصکاک ناچیز بخوبی می تواند با سرعت بالا حرکت کند.

حذف تماس قطار با ریل به مفهوم حذف کامل اصطکاک یعنی عامل اتلاف انرژی و کاهش سرعت در سیستم های سنتی است و لذا تنها نیروی بازدارنده مقاومت هوا خواهد بود که آنهم با آیرودینامیک کردن شکل ظاهری قطار به حداقل می رسد . ضمن آنکه حذف تماس به معنی حذف نیروی اصطکاک ریل و بدنه و کاهش حداکثری آسیب پذیری به زیر ساخت ها می باشد.

سرعت 500 تا 580 کیلومتر در ساعت مگلوها هنوز فراگیر نشده که سفر در خلاء با قطار آنهم با سرعت 6500 کیلومتر در ساعت مطرح شده است.

سیستم E.T.T (Evacutated – Tube – Tnamapont) که همان سیستم مگلو است ولی با این تفاوت که درون لوله هایی که از هوا خالی شده است حرکت می کند.

سوالی که از جمع حاضر، مدیران محترم و اندیشمندان فرهیخته صنعت حمل و نقل ریلی دارم این است که علیرغم داشتن برنامه برای احداث 15000 کیلومتر خطوط جدید در افق 1404 و مطالعه جهت توسعه 4731 کیلومتر خطوط در کشور، در کجای این تکنولوژی های روز دنیا قرار داریم؟

من از کلیه عزیزانی که هم مونو ریل رادنبال می کنند و هم دو خطه کردن خطوط را سرلوحه فعالیت های خود قرار دادند و هم زحمتکشانی که تولید 400 هزار تن ریل 33-ی را در سال 94 متعهد شده اند صمیمانه سپاسگذاری می کنم.

تجربه موفق در این صنعت ثابت کرده است که هر کجا خواستید توانستید.

عزیزان ماشین سازی تبریز حدود 15 سال پیش با همین نیت انتقال دانش فنی را از شرکت کوجیفر فرانسته شروع نموده وموفق ساخت دو راهه (سوزان) راه آهن شدند. بگونه ای که چوبش سر بسر آن را با قلب سوزن خود فرا گرفتند (آموختند و تکنولوژی در ایران بومی شد)

شما بخوبی می دانید که بازدهی اقتصادی کارخانه های تولید فولاد در همه جای دنیا در گرو قسمت تمام شده احداث خطوط ریلی مرتبط به آن است. پس ریل از یک طرف محصول صنعت فولاد و از طرف دیگر پیش نیاز مولد خود می باشد.

تردیدی وجود ندارد که معادن و صنایع وابسته به آن فقط از برکت احداث خطوط ریلی آبادانی و توسعه را برای ساکنین آن مناطق با خود به ارمغان می آورند.

در شرایطی که فقط 20% از خاک کشر آنهم به جای عمق 500 متری فقط ا 50 متر اکتشاف صورت گرفته، توسعه خطوط ریلی تا چه میزان به توسعه پایدار معادن و صنایع معدنی کمک می نماید.

نمایندگان محترم مجلس با اشراف و اعتقاد به اهمیت ناوگان ریلی با تصویب بند (ق) در تبصره (1) قانون بودجه سال جاری ، وزارت نفت را مکلف نمودند تا از محل صرفه جویی حاصل از صرفه سوخت مبالغی را بشرح ذیل به شبکه درون شهر ی و برون شهری ریلی اختصاص دهد:

برون شهری :

1-به ازای افزایش هر تن / کیلومتر             2 سنت

2- به ازاء افزایش هر نفر/ کیلومتر             1 سنت

درون شهری :

متر و به ازاء هر 1 نفر                             12 سنت

همچنین مجلس طی مصوبه جداگانه ای موافقت نمودکه مبلغ 1500 میلیارد تومان از محل عایدات گمرک به سیستم حمل و نقل ریلی اختصاص داده شود.

ضمن آنکه ریاست محترم مجلس پیشنهاد نموده که3% ازمنابع صندوق توسعه ملی کشور به ناوگان حمل و نقل ریلی اختصاص یابد.

آنچه بیان گردید نشان از آن دارد که تا رسیدن به مقصود و مراد، راه دراز و مشکلات فراوانی در پیش روی داریم که برای حل آن سه عنصر اصلی و اساسی می بایست همگام و همسو، دست در دست یکدیگر تمامی همت و تلاش و توان خویش را بکار گیرند.

·        عنصر اول :

-        افزایش اقبال عمومی در جهت افزایش تقاضا از ناوگان ریلی

-        افزایش مشارکت بخش خصوصی در جهت افزایش سرمایه گذاری در ناوگان ریلی

·        عنصر دوم

-        دولت محترم بعنوان متولی و مجری توسعه ناوگان ریلی و نیز تضمین کننده امنیت سرمایه در این بخش.

·        عنصر سوم

-        مجلس شورای اسلامی هم در جهت قانونگذاری و هم در جهت رفع موانع قانونی

اینجانب آمادگی کامل خود را در جهت رفع موانع قانونی و تسریع در حرکت توسعه ناوگان ریلی از طریق طرح کلید نظرات و پیشنهادات شما عزیزان در کمیسیون صنایع اعلام می دارد.

 

والسلام

سید هادی حسینی

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس

و نماینده مردم شریف شهرستانهای قائم شهر ،جویبار،سوادکوه و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی 


٠٩:٤٨ - شنبه ١ آذر ١٣٩٣    /    شماره : ١٥١٦    /    تعداد نمایش : ٢٤٣٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج