منو اصلی
صفحه اصلی > نمایش اخبار 
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 47985
 بازدید امروز : 1088
 کل بازدید : 1797720
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/1108


  چاپ        ارسال به دوست

نگاهی به پنجره جمعیتی ایران

پنجره جمعیتی ایران در سال 1385 باز شده  و بعد حدود چهل  سال تقریبا  در سال 1425 بسته خواهد شد.

اگر این پنجره جمعیتی  بنحوی هدایت و مدیریت نشود مانع بزرگی در مسیر توسعه کشور خواهد بود و حتی ممکن است به انحطاط ملت منجر شود.

چنانچه  مدل و شیوه کنونی ادامه یابد ،یعنی مسیر زمانی را با نرخ فعلی باروری معادل 78/1 ادامه دهیم در سال 1420 به جمعیتی حدود 97 میلیون نفر خواهیم رسید و پس از آن رشد منفی جمعیت شروع خواهد شد  بگونه ای که دارای جامعه31 میلیون نفری خواهیم بود که 48% آن را افراد سالمند و پیر تشکیل میدهند.

تنها راه پیشگیری  در سقوط جمعیتی ،استفاده از نسل جوان و در سن باروری در پنجره جمعیتی است.

تعریف پنجره جمعیتی :

پنجره جمعیتی ،دوره زمانی  نسبتا کوتاه از تحولات جمعیتی یک کشور است که در طول آن نسبت جمعیت در سنین فعالیت به حداکثر میرسد و نوعی ساختار جمعیتی مطلوب برای شتاب بخشیدن به رشد اقتصادی را فراهم میسازد.

پنجره جمعیتی در تاریخ جمعیتی هر ملت معمولا فقط برای یکبار اتفاق می افتد،عمر کوتاهی دارد و اگر بدرستی هدایت شود میتواند به توسعه کشور بنحو شایان توجه ای کمک کند.

پنجره جمعیتی یک فرصت منحصر بفرد طلایی است که فرصت ها و پتانسیل های زیادی را  فرا روی رشد و توسعه اقتصادی کشور قرار میدهد.

پنجره جمعیتی ایران در سال 1385 باز شده و حدودا بمدت چهل سال همچنان باز می ماند و تقریبا در سال 1425 بسته خواهد شد.

نکته قابل توجه آن است که اگر پنجره جمعیتی بخوبی هدایت نشود به مانع بزرگی در مسیر توسعه  تبدیل میشود و حتی ممکن است به انحطاط  یک ملت بیانجامد.

در فرصت پنجره جمعیتی  باید برای  ایجاد زیر ساخت هایی در جهت ارتقاء فرهنگ و علم و ترکیب و تولید نیروی انسانی صالح و سالم برنامه ریزی و سرمایه گذاری نمود.

اگر شیوه ی کنونی ادامه یابد ،با نرخ باروری فعلی یهنی 78/1 در سال 1420 به جمعیت 97 میلیون نفری خواهیم رسید و پس از آن دچار رشد منفی خواهیم شد،تا جایی که دارای یک جمعیت 31 میلیون نفری میشویم که 48%آنرا افراد سالمند وپیر تشکیل خواهند داد.

تنها راه پیشگیری از سقوط جمعیتی ،استفاده از نسل جوان و در سن  باروری در پنجره جمعیتی است.

جمعیت و سیاست های جهانی :

محققان آمریکایی معتقد هستند افزایش جمعیت در کشور های در حال توسعه ،نه تنها موقعیت سیاسی برتر آمریکا  را به خطر می اندازد بلکه مانع اصلی در راه توسعه جهانی است.

طبق سند منتشر شده از سوی پنتاگون،برنامه هایی که سازمان ملل(un)در قالب برنامه های غذایی در سطوح جهانی اجرا میکند به عنوان عملیات نظامی ارتش آمریکاست.

سه استراتژی مهم سازمان ملل عبارتند از:

1-تبدیل کشورهای پر جمعیت به کشورهای کم جمعیت و تجزیه آنها.

2-فشار بر سران کشورهای در حال توسعه بویژه کشورهای اسلامی بمنظور  کاهش میزان رشد طبیعی جمعیت در کشور.

3-تغییر ارزش های جوامع در حال توسعه بویژه مسلمانان.

در همین رابطه آژانس رشد و توسعه بین المللی امریکا(u.s.AID) هزینه تمام طرح های کاهش جمعیت در کشورهای اسلامی را میپردازد.

امرئزه سازمان ملل به جمعیت ساختار و رسالت دینی حکومت  ایران میکوشد سایر کشورهای اسلامی را به متابعت از ایران در زمینه تنظیم خانواده و کنترل جمعیت فراخوانده به همین منظور ایران بعنوان پایگاه آموزش کاهش نرخ جمعیت در میان کشورهای اسلامی انتخاب شده است.

هم زمان با گسترش و تشویق تنظیم خانواده در ایران  ،رژیم اشغالگر در سال 1948(1327 شمسی)زنان یهودی  را به زایش بیشتر تشویق کرد و مقرر گردید هر زن یهودی بین 12-8 فرزند آوری داشته باشد .اجرای این سیاست به جهت رویارویی با افزایش جمعیت  عرب های مسلمان بود که سرانجام جمعیت 200000نفری رژیم اشغالگر را به 5/7 میلیون نفر در سال 1997 رساند.

در میان قوم یهود هدف از ازدواج ،افزایش جمعیت است و پذیرش تاهل بر یهودی واجب میباشد و عوامل کنترل جمعیت در تورات به صراحت منع گردیده است.ضمن آنکه در تورات سقط جنین همردیف قتل بشمار میرود و برای آن مجازات تعیین میشود.در تورات شرط داشتن شرایط طبیعی،ازدواج نکردن و بچه دار نشدن گناه شمرده میشود.

امروزه در رژیم اشغالگر بچه زیاد موجب کاهش انواع و اقسام مالیات ها میشود.ضمن آنکه کارمندان بازنشسته  که دارای فرزندان بیشتری هستند ،حقوق بازنشستگی بیشتری  در یافت میکنند و از این طریق جوانان به فرزند آوری برای آینده ای بهتر تشویق میشوند.نظریه پردازان صهیونیستی معتقدند و همواره تبلیغ میکنند زنانی برای جامعه رژیم اشغالگر مفیدترند که بین 12-8 فرزند داشته باشند.

برژنیسکی سیاستمدار کهنه کار و مشاور امنیت ملی سابق آمریکا گفت:

 از فکر کردن به حمله ی نظامی علیه تاسیسات هسته ای ایران اجتناب کنید و گفتگوهارا با تهران حفظ کنید.و مهمتر از همه بازی طولانی مدتی را انجام دهید.چون زمان با تغییر آمار جمعیتی و تغییر نسل در ایران به نفع رژیم کنونی میست.

روابط جمعیت و اقتصاد:

جمعیت  یکی از عوامل مهم قدرت یک کشور و در ردیف ثروت های خدادای و عامل فناوریهای  برتر و افزایش نیروهای مسلح است.

جمعیت زیاد در یک مدیریت کارآمد  اقتصادی ،نه تنها تهدید نیست ،بلکه بعنوان یک فرصت بی نظیر  و طلایی تلقی میشود.

کشور چین بدلیل کثرت جمعیت دارای حق وتو در سازمان ملل شد و در ان زمان از پیشرفت اقتصادی قابل توجه ای برخوردار نبود.ولی بوسیله ی افزایش جمعیت  توانست بر آمریکا برتری یابد.این کشور تنها با مدیریت و برنامه ریزی  برای جمعیت توانست در سال 2014 رتبه اول اقتصاد در جهان شود.به گونه ای که فقط با آمریکا 1400 میلیارد دلار روابط تجاری برقرار نمود.

مشکل کشور ایران ،سرعت رشد جمعیت ،بلکه کندی رشد اقتصادی و ضعف مدیریت و برنامه ریزی است.زیرا آنچه که مانع رشد اقتصادی میشود نه افزایش جمعیت است و نه کمبود سرمایه،بلکه شیوه تفکر،ارزش ها و برنامه های وارداتی و عاداتی است که مانع بوجود آمدن نظام اقتصادی ،اجتماعی و سیاسی مناسب با پیشرفت نظام اسلامی است.

یکی از عوامل اصلی رکود اقتصادی کنونی در غرب،اجرای سیاست و تجربه کاهش جمعیت در این کشور هاست که از 50 سال قبل شروع شده است.

در ایران به جهت نیاز جامعه به آبادانی و مسکن ،حدود 3میلیون مهاجر از کشور افغانستان پذیرفته شده اند و همزمان حدود 3میلیون  جوان بیکار و منتظر شغل ایرانی وجود دارند.

جمعیت و آمار در ایران:

نرخ باروری کل عبارت است از متوسط فرزندان  زنده متولد شده از یک زن،یعنی تعداد فرزندانی که جانشین والدین خود میشوند.

اگر نرخ باروری جامعه معادل دو باشد ،به آن معنی است که جمعیت این جامعه ثابت است.بنابر این نرخ باروری کمتر از 2 یعنی اتقراض تدریجی نسل و لذا هرچقدر نرخ باروری کمتر از عدد در باشد سرعت انقراض نسل بیشتر میشود.

بر اساس آمار موجود نرخ باروری در ایران 7/1 می باشد.یعنی به ازای هر 20 نفر بزرگسال (10زوج)17 نفر جایگزین میشوند که نتیجه آن انقراض تدریجی نسل است.

در صورت تداوم همین وضعیت ،در سال 1420 نرخ رشد جمعیت ایران به صفر میرسد و پس از آن نرخ رشد جمعیت منفی خواهد شد.کاهش نرخ باروری ایران در سال 1373 در جهان  رتبه اول را داشته و این کاهش هنوز بشدت ادامه دارد.

عقیم سازی مردان وزنان در ایران 4/3 برابر میانگین جهانی است و در کشور ما حدود 60درصد زایمان ها به روش سزارین صورت میگیرد.در حالیکه این نسبت در کشورهای پیشرفته دنیا حدود 15 درصد است.

در سال 2011 ،رتبه زنان ایرانی در جدول جهانی فرزند آوری  در مرتبه 146 قرار داشت.در این سال آمریکا در مکان 124 و رژیم اشغالگر قدس با 70 پله بالاتر از ایران در مکان 76 قرار گرفت.

در ایران حدود سه میلیون زوج نابارور وجود دارد.یعنی 14 درصد زوج های ایرانی دچار ناباروری هستند و هنوز اقدامی عملی و موثر برای استفاده از امکانات بیمه برای درمان آنان صورت نگرفته است.

هم اکنون میزان کاهش جمعیت  در دنیا معادل 33 درصد،در  کشورهای اسلامی معادل 45 درصد و در ایران معادل 70 درصد می باشد.

این کاهش جمعیت 70 درصدی  نرخ باروری در ایران فقط در دو دهه اتفاق افتاد در حالیکه در دنیا چنین فرآیندی بین 50تا100 سال طول  میکشد.

با تمام اقدامات و نظارت های انجام شده هنوز شاهد 000/250 سقط جنین غیر مجاز در مقابل 000/5 سقط جنین مجاز هستیم.

طی دو دهه اخیر،تعداد زنان در سن باروری  12 میلیون نفر بیشتر شده (بیش از دو برابر )در حالیکه موالد نصف گردیده است.

در برابر شدن تعداد زنان  و نصف شدن تعداد موالید یعنی حدود 60 تا 70 درصد کاهش در جمعیت.

در کشورهای منطقه،گرجستان دارای کمترین نرخ باروری است و در ردیف 26 قرار دارد  و کشور ایران با فاصله بسیار اندک از گرجستان در مکان 25 جدول نشسته است و این در شرایطی است که گرجستان ضعیف ترین اقتصاد منطقه را دارد.

رابطه جمعیت و منابع و امکانات مادی:

در حال حاضر تراکم حسابی جمعیت در ایران برابر 43نفر در  هر کیلومتر مربع است.این شاخص در  انگلستان 255 نفر- در آلمان 229 نفر-در هلند 404 نفر در هر کیلومتر مربع است.

تراکم جمعیت در چین معادل 668 نفر و رژیم صهیونیستی معادل 366 نفر و در گرجستان فقط 1 نفر است.

در شاخص کیفیت جمعیت کشور،میزان با سوادی جمعیت 10 تا 49 سال به 4/92%و شاخص امید به زندگی به 9/71% رسیده است.

برابر پیش بینی های  جمعیتی در سال 2050 در همسایگی کشور ایران،عراق و افغانستان بیش از دو برابر پاکستان نزدیک  به دو برابر  عربستان و اسراییل بی5/1 برابر خواهند شد ولی جمعیت ایران در صورت تداوم این نرخ رشد به حدود 31 میلیون نفر خواهد رسید.

هم اکنون نرخ باروری در ایران به 7/1 فرزند رسیده است و مناطقی چون سمنان ،گیلان،مازندران و اردبیل کمترین موالید را دارند که در صورت تداوم و ضعیت موجود در 25 سال آینده گیلانی نخواهیم داشت.

در حال حاضر از 22 میلیون زن در سن باروری،حدود 14 میلیون نفر متاهل هستند و در سال حدود 000/350/1 فرزند به دنیا می آورند.اما در دو دهه گذشته در شرایطی که 10 میلیون زن در سن باروری داشتیم در هر سال 000/300/2 نفر فرزند متولد  میشد که دانشمندان هسته ای ،نانو تکنولو

زی و بیوتکنولوژی و... امروز را تشکیل میدهند.

متولدین دهه 60 کسانی هستند که پنجره جمعیتی را به روی کشور ایران گشودند و همانها هستند که میتوانند ایران را از چاله جمعیتی خارج سازند. و باید بدانند که برای ازدواج و فرزند آوری کمتر از 6-5 سال دیگر فرصت دارند.

نرخ کاهش بارداری مسلمانان از میانگین جهانی بیشتر است و ایران در راس و صدر کشورهای اسلامی از نظر کاهش نرخ باروری قرار دارد.

                                                                                                         

                                                                                                                   والسلام   

                                                                                                                 سیدهادی حسینی

 

 

ماخذ :

1-چه برسرجمعیت آمده است.

 

2-بولتن خبری شماره 2 –دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی. 


١٨:٥٢ - يکشنبه ٢٧ مهر ١٣٩٣    /    شماره : ١٤٧٩    /    تعداد نمایش : ٢٦٥٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج