منو اصلی
صفحه اصلی > نمایش اخبار 
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 42735
 بازدید امروز : 67
 کل بازدید : 1769609
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/0781


  چاپ        ارسال به دوست

بدهی‌های معوقه بانکی در ایران 4 برابر استاندارد جهانی است

 به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سید هادی حسینی در نشست مشترک دولت و مجلس و بخش خصوصی که در محل کمیسیون تلفیق برگزار شد، یکی از چالش‌های پیش‌روی کشور را نظام بانکی دانست و گفت: متاسفانه 50 درصد شعب کشور در 5 استان تهران، اصفهان، خراسان، خوزستان و فارس متمرکز شده است و این در حالی است که در دنیا به ازای هر 100 هزار نفر بین 9 تا 12 شعبه بانکی وجود دارد.

به گفته نماینده قائمشهر، سوادکوه و جویبار در مجلس در ایران به ازای هر یک میلیارد دلار سپرده 67 شعبه بانکی وجود دارد در حالی که این تعداد در انگلستان برابر با 8 ،‌ در نروژ برابر با 4،‌ در کانادا برابر با 4 و در ژاپن برابر با 2 شعبه است.

وی افزود: در تمامی کشورهای پیشرفته با افزایش سیستم بانکداری الکترونیک تعداد شعب بانکی کاهش می‌یابد ولی در ایران همزمان با افزایش این سیستم شاهد افزایش شعب بانکی هستیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: میزان معوقات بانکی در حال حاضر 4 برابر مالیات مأخوذه سالیانه در کل کشور است که کمتر از 10 درصد آن به بخش تولید و 14 و نیم درصد آن به بخش صنعت و کشاورزی اختصاص دارد.

به گفته حسینی بدهی‌های بانکی معوقه ایران 4 برابر استاندارد جهانی است و 90 درصد مطالبات معوق بانک‌ها مربوط به بخش‌هایی غیر از تولید است.

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه و جویبار در مجلس با تاکید بر اینکه اقتصاد کشور بانک ‌محور است، گفت: در حال حاضر 33 هزار بنگاه تولیدی از مجموع 68 هزار بنگاه تولیدی شهرک‌های صنعتی غیرفعال است.

وی میزان مطالبات معوق بانکی در سال 84 را 7 هزار میلیارد تومان، در سال 85 حدود 11 هزار میلیارد تومان، در سال 86 حدود 18 هزار میلیارد تومان، در سال 87 حدود 30 هزار میلیارد تومان، در سال 88 حدود 38 هزار میلیارد تومان، در سال 89 حدود 42 هزار میلیارد تومان، در سال 90 حدود 53 هزار میلیارد تومان، در سال 91 حدود 57 هزار میلیارد تومان، در سال 92 حدود 82 هزار میلیارد تومان و در سال جاری حدود 150 هزار میلیارد تومان عنوان کرد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس مدیریت نامناسب و عدم ارزیابی صحیح طرح‌های اقتصادی را از جمله دلایل افزایش مطالبات معوق عنوان کرد و گفت: بانک‌ها در حال حاضر زیان خود را به مشتری منتقل می‌کنند و از سود بانکی سود می‌گیرند و از سود جریمه سود می‌گیرند و از سود جریمه، جریمه می‌گیرند که این مخالف شرع است.

حسینی افزود: سهم تامین سرمایه در جهان به طور متوسط 31 درصد از ارزش افزوده است در حالی که در ایران این عدد به 71 رسیده است، بالا بودن سهم هزینه سرمایه باعث کاهش سهم کار می‌شود، در حالی که متوسط هزینه سهم کار در جهان بین 40 تا 85 درصد از ارزش افزوده است، این مقدار در ایران معادل 20 درصد می‌باشد و سبب می‌شود که قدرت خرید بخش بزرگی از جامعه با نزول و افت همراه باشد.

این نماینده مجلس در پایان به راه‌های برون‌رفت از وضعیت فعلی اشاره کرد و گفت: باید اشتباهات گذشته را کنار گذاشت و سیاست‌های تولیدی را از غیرتولیدی تفکیک کرد و مانع استفاده از ذخایر قانونی بانک‌ها شد.


٠٧:٤٤ - چهارشنبه ٢٥ تير ١٣٩٣    /    شماره : ١٣٥٢    /    تعداد نمایش : ٢٠٨٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج