منو اصلی
صفحه اصلی > اخبار 
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1214417
 بازدید امروز : 1013
 کل بازدید : 1797645
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0/0625


  چاپ        ارسال به دوست

سيد حسن خميني در ديدار مديران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی...

ظهر ديروز حرم مطهر بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران ميزبان سيد رضا صالحي اميري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و همچنين جمعي از اصحاب فرهنگ و هنر بخصوص پيشکسوتان عرصه فرهنگ و هنر کشور بود. ميزباني که ميهمانانش با نثار گل و فاتحه با آرمانهايش دوباره تجديد بيعت کردند. بيعت با امام راحل. در اين ديدار صالحي اميري به همراه معاونان و هنرمندان و اصحاب فرهنگ نشستي صميمانه با حجت الاسلام والمسلين سيدحسن خميني توليت حرم بنيانگذار انقلاب اسلامي داشتند. اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه همچنين با حضور بر مزار آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام، همسر امام(ره)، آيت الله توسلي و سيد احمد خميني، با نثار تاج گل و قرائت فاتحه ياد و خاطره گذشتگان از اين خاندان را نيز گرامي داشتند.
    
    اخلاق مداري؛ مهم ترين جنبه انقلاب
    حجت الاسلام والمسلمين سيد حسن خميني در ديدار وزير، معاونان و کارکنان وزارت ارشاد و جمعي از هنرمندان و اهالي رسانه، گفت: در رابطه با انقلاب شکوهمند اسلامي جمله معروفي وجود دارد که مي گويند انقلاب ما فرهنگي است. وجه تمايزهايي بين انقلاب ما و ديگر جنبش هاي سياسي و اجتماعي جهان وجود دارد که مي توان انقلاب ما را فرهنگي و با ابزار و اهداف فرهنگي معرفي کرد.
    يادگار امام تصريح کرد: اگر مانند هر پديده اجتماعي و طبيعي انقلاب را داراي چهار عامل بدانيم، يک علت فاعلي دارد که رهبران آن هستند و بي ترديد در قياس با بسياري انقلاب هاي ديگر، رهبران انقلاب اسلامي ايران از جنس فرهنگ هستند. البته فرهنگ معاني متفاوت دارد اما با هر نوع تعريف رهبران انقلاب ما فرهنگي بودند و نظامي ها در آن حضور نداشتند.
    وي گفت: رهبران انقلاب امريکا نظامي ها و در فرانسه نيز افراد غير فرهنگي هستند و يا در انقلاب روسيه هم انقلاب سربازان ناوي در حاشيه لنينگراد انقلاب را پيش مي برند؛ اما رهبر کبير انقلاب ما عنصري با شخصيت فرهنگي و ابزار فرهنگي و با استفاده از برجسته ترين تکنولوژي روز يعني کاست و سپس تلفن پيام ها را به مردم مي رساند؛ تا جايي که برخي محققان انقلاب ايران را «انقلاب کاست» خواندند. سيد حسن خميني يادآور شد: علاوه بر امام، بقيه رهبران انقلاب ايران نيز در رده هاي مختلف فرهنگي هستند. شهيد مطهري، شريعتي، بهشتي، باهنر، مفتح و همه کساني که تاثيرگذار هستند عناصر دانشگاهي و فرهنگي هستند و يک حرکت نظامي چريکي و يک رهبر نظامي تفنگ به دست نمي بينيد. در انقلاب اسلامي حرکت مبتني بر سلاح نيست، بلکه مبتني بر سخن و ارشاد و مخاطب قرار دادن دل ها است. وي تاکيد کرد: اگر به «علت مادي» انقلاب، يعني عنصر اجتماعي توجه کنيم بي هيچ ترديد انقلاب ما مردمي ترين انقلاب تاريخ است و اين از مواردي است که متاسفانه کمتر به آن توجه شده است. وي ادامه داد: حرکت هايي که در کشورهاي ديگر رخ داده، علي رغم آنکه نام انقلاب دارند، در واقع کودتاي نظامي است؛ البته بعدها بخش هاي زيادي از مردم در کشورها همدل و همراه شدند اما اصل حرکت توده اي و مردمي نبوده است؛ به عنوان مثال انقلاب روسيه يک انقلاب حزبي است که بخشي از نظامي ها هم در جريان آن آمدند. شايد بتوان گفت که انقلاب چين جهتي از بعد مردمي را همراه دارد اما در انقلاب ايران همه بخش هاي مردم را مي بينيد.
    سيد حسن خميني ادامه داد: در برهه انقلاب کسي منتظر سخن حزب و سردمداران و تشکيلات نبود. انقلاب ايران اختصاص به يک طبقه و گروه ندارد لذا بعد از انقلاب هيچ کس منتي بر سر مردم نداشت و هيچ چيز جز يک اراده ملي نيست و مردم پيروز شدند. وي با اشاره به «علت صوري» انقلاب اسلامي، تصريح کرد: هيچ جايي سابقه ندارد که انقلابيون بر سر تفنگ سرباز گل بگذارند. اين ايده از اينجا بر مي خيزد که سرباز فرزند اين ملت است.


    يادگار امام گفت: ارتشي که ريشه در خانه مردم داشته باشد در مقابل آنان نمي ايستد. در کودتاي نوژه امام تعبير زيبايي دارد که خطاب به کودتاچيان مي گويند هواپيماي شما بالاخره بايد جايي بر زمين بنشيند؛ آنگاه با مردن چه مي کنيد؟ سيد حسن خميني تاکيد کرد: اگر مردم با يک انقلاب باشند همه حوادث هم که پيش بيايند هيچ اتفاقي نمي افتد. وي اظهار داشت: هدف انقلاب، پياده کردن اخلاق در جامعه بود. اينکه چقدر نزديک شديم بحث ديگري است اما هدف همان است که پيامبر (ص) فرمود «إني بعثت لاتمم مکارم الاخلاق»؛ اين غايت انقلاب است و براي اينکه توفيق انقلاب را هم بسنجيم بايد با ميزان توسعه اين هدف بسنجيم. وي تاکيد کرد: انقلاب کار بسيار بزرگي است که به ذره ذره آن افتخار مي کنيم؛ اين کار نه جبر تاريخ بلکه امري اختياري، صحيح، درست و در زمان خودش بود اما بايد مراقب باشيم هدف انقلاب را گم نکنيم. سيد حسن خميني ادامه داد: هدف انقلاب توسعه اخلاق در جامعه است تا همه «بهتر» شويم. يادگار امام در پايان گفت: فضاي عمومي فرهنگي جامعه ما و متصديان و هنرمندان از مهمترين عوامل شکل گيري يک جامعه اخلاقي است. اگر همه عوامل سعادت فراهم باشد اما اخلاق نباشد، جامعه از درون تهي مي شود.
    
    نفوذ امام بر قلوب
    همچنين در اين مراسم وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: انقلاب اسلامي ايران به رهبري امام خميني(ره) با تسلط و نفوذ بر قلوب مردم به پيروزي رسيد. وي با بيان اينکه دنياي غرب در دهه 70 ميلادي انديشه نرم را مطرح کرد که امروز يکي از انديشه هاي غالب نرم است، اظهار داشت: وقتي به انديشه هاي امام خميني(ره) مراجعه مي شود، ايشان نظرات خاص و ويژه اي درباره انديشه نرم داشتند.عضو کابينه دولت يازدهم با بيان اينکه در دنياي امروز قدرت بر دو اصل سازگاري نظامي و اقتدار معنوي و معرفتي و نفوذ در قلوب است، تصريح کرد: همه آنچه را در صحيفه امام خميني(ره) مشاهده مي کنيم مبتني بر قدرت نرم است. صالحي اميري گفت: اکثر انقلاب هاي جهان با خونريزي، خشونت و شکل کودتا به پيروزي رسيده اند اما انقلاب به جاي قرار گرفتن مقابل ارتش و اسلحه ها، در قلوب ارتشيان نفوذ کرد و بر سر اسلحه آنها گل مي گذارد. وي تاکيد کرد: انقلاب اسلامي ايران تنها انقلابي است که توانست با تسلط به قلوب مردم به پيروزي برسد. به گفته وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، کساني ماندگار مي شوند که در قلوب مردم حکومت کنند. صالحي اميري با تاکيد بر اينکه امام(ره) يک فرد نبود بلکه گفتمان بود، اظهار داشت: با اينکه نسل جديد در محضر امام(ره) نبودند اما همچنان چشمه جوشان انديشه هاي امام(ره) را تسخير کرده اند.


١٨:٣٣ - پنج شنبه ٢١ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ١٩٢٩    /    تعداد نمایش : ١٢٥٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج