منو اصلی
صفحه اصلی > اخبار 
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1196169
 بازدید امروز : 12
 کل بازدید : 1769554
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/2344


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش روند سوال از وزیر کار،تعاون ورفاه اجتماعی درصحن علنی مجلس؛

نماینده خرم آباد در مجلس از پاسخ های وزیر کار،تعاون ورفاه اجتماعی در خصوص عدم توزیع عادلانه منابع اشتغال زایی با توجه به درصد بیکاری استان ها با سه شرط قانع شد.

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی دفتر ارتباط مردمی سید هادی حسینی درجلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی بررسی سوال ایرج عبدی نماینده خرم ٱباد از ربیعی وزیر کارٰتعاون ورفاه اجتماعی درمورد علت عدم توزیع عادلانه منابع اشتغال زایی با توجه به درصد بیکاری در دستور کار مجلس قرار گرفت.

 

علی ربیعی در ابتدای بررسی سوال گفت:الگوی اقتصاد برای اسجاد اشتغال قطعا باید سه حیطه بازار پول وسرمایه ،بازار ارزوکالاوخدمات وبازار کار را بصورت همزمان ودر کنار هم در بر گیرد.

 

وی با اشاره به مشکلاتی که کشور در حوزه های پایه پولی ونقدینگی داشت گفت:برای حل این مشکلات برنامه ریزی کردیم وبرای اجرای آن نیاز به زمان داریم.

وزیر کار در بهبود فضای اشتغال گفت:تلاش کردیم میان دستمزد وبهره وری رابطه ایجاد کنیم ودرسال گذشته دستمزد کارگران را بالاتر از نرخ تورم افزایش دادیم.

 

وی تشریح کرد:دراقتصاد ضعیف شده در یک کسریٍ رشد56٪ تلمبار شده به سختی صورت خواهد گرفت.

وزیر کار در ادامه به نارسایی بازار کار در کشاورزی؛صنعت ومعدن گفت: چهارمیلیون وهشتصد هزار نفر تحصیل کرده به یک باره وارد تازار کار می شوند که نسبتی با مهارت ندارند.

 

ربیعی با اشاره به دستورات رئیس جمهور در شورای عالی اشتغال گفت :ایشان تاکید کردند برای هر فردی که وارد دانشگاه می شود جهت ورود به بازار کار وفعالیت حرفه ای می شوند برنامه ریزی کنید.

وی تا اشاره به مشکل در حوزه تقاضا ؛عرضه ونهادها گفت:در بحث فرهنگ کار هم دچار مشکل هستیم.

ربیعی با بیان اینکه من وزیر کار فرمایان،کارگران وبیکاران هم هستم افزود:بصورت مدام به دنبال تغییرات برای بیکاران هستیم.

 

وی بااشاره به تجربه 15سال گذشته خاطرنشان کرد:همیشه رشد تا اشتغال همراه نبوده واینبار ما با پدیده رشد بدون اشتغال روبرو هستیم.

 

وی با بیان اینکه این سوال باعث می شود نمایندگان بااستراتژی های نوین آشناشوند تاکید کرد:مانیازمند سرمایه گذاری های بزرگ هستیم.

 

در ادامه ایرج عبدی نماینده خرم آباد گفت: در شبکه های اجتماعی مطالبی مطرح شد که من به خاطر انتخابات این سوال را مطرح کردم در حالیکه این سوال در 6/9/92مطرح شد والان نوبت رسیدگی به این سوال رسیده است.

 

عضوکمیسیون اجتماعی در ادامه اصول متعدد قانون اساسی رادر خصوص رفع تبعیض ناروا وایجاد اشتغال وسرمایه گذاری ومحرومیت زدایی قرائت کرد.

 

وی تاکید کرد:تاامروز برای محرومیت زدایی یک برنامه عملی توسط دولت انجام نشده است ، بی عدالتی در سطح کشور موج می زند.

وی تصریح کرد:آمار بیکاری جوانان جویای کار در مناطق محروم عوارض بسیارشدید حتی به استان های برخوردار در بر داشت.

 

عبدی افزایش سن ازدواج،افزایش اعتیاد ،افزایش خودکشی وافزایش جمعیت حاشیه نشین در کلان شهرها از عوارض بیکاری خواند وگفت:چرا برخی از استان ها دارای آمار بیکاری 30٪ واستان های دیگر دارای نرخ بیکاری 3٪ می باشند؟ چه اقدامی دولت برای کاهش بیکاری انجام داده است تا بیکاری از25٪ به 3٪ نزدیک شود؟

در ادامه ربیعی وزیر کار ،تعاون ورفاه اجتماعی گفت: براساس مطالعات دقیق درراستای برنامه ریزی برای آمایش اشتغال در سطح استان ها با تمرکز براستان های محروم حرکت کرده ایم.

وی ادامه داد : هر چه به سمت استان های مرزی ودورتر می رویم می بینیم که براساس عدالت در سرمایه گذاری عمل نشده است.

ربیعی با اشاره به فرمایشات رهبری مبنی بر لزوم عدالت بنیان بودن برنامه ششم توسعه گفت: عدالت وکم کردن نابرابری ها از استراتژی های مهم دولت در برنامه ششم توسعه است.

 

وزیر کار گفت:برای حل مشکل بیکاری نمی توان منتظر سرمایه گذاری های بزرگ بود.

وی تاکید کرد:ما باید با تمرکز بربنگاه های غیر رسمی،خرد وکوچک رونق اقتصادی را به مناطق محروم وروستاها ببریم.

علی ربیعی خاطر نشان کرد: نظام تامین مالی کشور آمادگی سرمایه گذاری در بنگاه های کوچک را ندارد.

 

درادامه عبدی بااشاره به تفاوت حکومت ایران با حکومت های دیگر گفت:در حکومت اسلامی توجه اصلی به محرومان جامعه است که در همین راستا امام اوایل انقلاب کمیته امداد، بنیاد مسکن را ایجاد کردند.

 

وی تاکید کرد:در صورت حل مشکل کارگران شرکت پارسیلون، تدوین برنامه ششم براساس اقتصاد مقاومتی وحضور وزیر کار در فراکسیون اشتغال ازپاسخ های وزیر قانع شده است.

 

عضو کمیسیون اجتماعی تاکید کرد:عملا توجه به مناطق محروم نمی شود وسرمایه گذاران حاضر به سرمایه گذاری در مناطق محروم نیستند.

  

حسینی نماینده قائمشهر،سوادکوه،جویباروسیمرغ:

مازندران به ویِژه حوزه انتخابیه اش مستعد سرمایه گذاری،بهره وری از منابع موجود در جهت توسعه اشتغال دارد

سید هادی حسینی نماینده قائمشهر،سوادکوه،جویبار وسیمرغ در گفتگو با خبر نگار پارلمانی اشتغال جوانان جویای کار را دغدغه فعلی کشور وهمچنین حوزه انتخابیه خود اعلام کرد.

حسینی با اشاره به وضعیت معیشت مردم و جوانان گفت : دولت، مجلس باید در کنار هم وبا هم به فکر تغییر، در استفاده از منابع سرمایه گذاری وهمچنین قانونگذاری برای مشکل بیکاری بویژه برای جوانان باشند.

وی تاکید کرد: من بارها در جلسات متعدد به مسئولین ،همکارانم در مجلس گفته ام اگر مشکل اشتغال جوانان حل شود اینها انگیزه ورغبت برای زندگی سالم ،تشکیل خانواده پیدا می کنند.

هادی حسینی افزود :مازندران به ویِژه حوزه انتخابیه اش مستعد سرمایه گذاری،بهره وری از منابع موجود را در جهت توسعه اشتغال دارد.


١٥:٢٨ - دوشنبه ٢٣ آذر ١٣٩٤    /    شماره : ١٨٦٤    /    تعداد نمایش : ١١٦٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج