منو اصلی
صفحه اصلی > اخبار 
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1195725
 بازدید امروز : 146
 کل بازدید : 1768961
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/1873


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش بررسی طرح سنجش پذیرش دانشجو در مجلس امروز؛

در جلسه علنی امروزمجلس شورای اسلامی یکشنبه 22آذرماه نمایندگان کلیات طرح سنجش وپذ یرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی علی رغم مخالفت وزارت علوم تصویب شد. 

به گزارش خبرنگار پارلمانی د فتر ارتباط مردمی دکتر سید هادی حسینی در مجلس شورای اسلامی، درجلسه علنی امروز مجلس یکشنبه 22آذرماه نمایندگان مجلس بررسی طرح یک فوریتی سنجش وپذیرش  دانشجو دردوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها را در دستور کار خود قرار دادند.

لازم به ذکر است درجلسه علنی روز سه شنبه هفته گذشته نیز تعدادی از مخالفان وموافقان این طرح نظرات خود را بیان کرده وبا ارجاع این طرح به کمیسیون آموزش وتحقیقات مخالفت کرده بودند.

 

رضا صابری عضوکمیسیون آموزش وتحقیقات در حمایت از این طرح صحبت کرد

وی ضمن تشکر از مرکز پِوهش برای حمایت ازاین طرح به حمایت دکترلاریجانی از این طرح وبرگزاری جلسات متعدد اشاره کرد.

صابری با اشاره به تقلیل بیش از 800هزار نفر در حوزه کارشناسی وافزایش 1250هزار نفر در حوزه کارشناسی ارشد ودکتری گفت:بایستی تلاش کنیم سیاست گذاری ها در حوزه سنجش وپذیرش دانشجو از یک ثبات ویک هماهنگی برخوردار باشد.

نماینده آزادشهربا اشاره به دغدغه دانشجویان نسبت به شیوه سنجش درکشور در ده سال گذشته کرد وگفت:این دارای فرصت های بسیار خوبی است که باعث می شود در کشور انسجام پذیرش وسنجش دانشجو اتفاق بیفتد.

عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس شورای اسلامی افزود:در این طرح سالانه بجای اینکه یک آزمون برگزار شود بیش از یک آزمون با اعتبار برگزار می شود.

 

عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی در مخالفت با این طرح صحبت کرد

 

نماینده شیروان گفت:این طرح نوعی انحصاروتمرکزگرایی رابه همراه دارد ونقطه مقابل بیانیه 244نماینده مجلس شورای اسلامی مبنی برحمایت از توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد است که خود من امضای آن را گرفته بودم.

وی دانشگاه آزاد را گنجینه مهم انقلاب خواند وگفت:با تصویب این طرح توی سر دانشگاه آزاد می زنیم.

 

محمد مهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش وتحقیقات در دفاع از این طرح صحبت کرد 

نماینده مردم کرمان گفت:مسکوت گذاشتن این طرح به این معناست که این مجلس می خواهد یک طرح انقلابی را به مجلس بعدی واگذار کند.

وی با اشاره به سردرگمی دانشجویانی که بدون مجوز می خواهند ثبت نام دوره دکتری کنند گفت: سال گذشته وزارت علوم 30% مصاحبه و70% نمره در پذیرش دانشجو لحاظ کرد ودانشگاه آزاد خلاف این بود اکنون رشد علمی کشور کاهش پیدا کرده است.

رئیس کمیسیون آموزش وتحقیقات به رساله های دکتراکه در میدان انقلاب  تبلیغ می شوند اشاره کردو ادامه داد:سال قبل حدود 200نفر از بچه های مناطق محروم که ازرتبه های اول تا سوم بودند به دلیل مصاحبه نتوانستند در مقطع دکتری پذیرش شوند.

 

نمایندگان مسکوت گذاشتن طرح یک فوریتی سنجش وپذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاهها ومراکز آموزش عالی کشور را به شور نهایی مجلس گذاشتند که با 87رای موافق،93رای مخالف و3رای ممتنع از199نماینده حاضر در مجلس به تصویب نرسید.

 

علیرضا خسروی عضو کمیسیون عمران در مخالفت با این طرح صحبت کرد

نماینده مردم سمنان گفت:مشکل کشور آمایش در تمامی حوزه هاست.

وی با اشاره به مشکلات حوزه های کشاورزی ،صنعت،پتروشیمی وراه وشهرسازی گفت: مشکل این است که چراغ راه نداریم کشوری که نفت ومعدن دارد چقدر تحصیل کرده در حوزه تکمیلی می خواهد؟

وی با اشاره به ادغام وزارت بهداشت وآموزش عالی ومسایل مربوط به دانشگاههای آزاد وپیام نور گفت:آیا بهتر نبود یک مرجعی در این مملکت فارغ التحصیلان یک دانشگاه را مورد بررسی قرار می داد وبه دانشگاهی که فارغ التحصیلان آن سرٍکار رفته بودند ،به آن نمره می داد؟

خسروی با اشاره به ساماندهی در این طرح گفت:از نقاط ضعف این طرح عضویت وزیر آموزش وپرورش در شورای سنجش وپذیرش برای سیاست گذاری کلان جذب دانشجو می باشد.

زاهدی نماینده کرمان با اشاره به اینکه 90% داوطلبین سال قبل اعلام کردند روش پذیرش دانشجوی دکتری روش درست وعلمی نیست به فواید این طرح تاکید کرد وگفت:بر اساس این طرح بی نظمی ونابسامانی سامان دهی مسژی شود وآزمون برای داوطلبین جاهای مختلف کم هزینه خواهد شد علاوه بر این این طرح مشارکت جدی دانشگاهها را در بردارد.

وی افزود: علاوه براین آزمون باید بدون غربالگری در سنجش نهایی وگزینش لحاظ شود .

 

علی رغم مخالفت دولت با طرح سنجش وپذیرش دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی نه به دلیل محتوا بلکه ماهیت آن نمایندگان با کلیات این طرح موافقت کردند.

از200نماینده حاضر درمجلس با104رای موافق،71رای مخالف و6رای ممتنع طرح یک فوریتی سنجش وپذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاهها ومراکز آموزش عالی کشور به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.


١٥:٠٥ - يکشنبه ٢٢ آذر ١٣٩٤    /    شماره : ١٨٦١    /    تعداد نمایش : ١٠٨٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج